Budú sa zvyšovať dôchodky? v ROKU 2025 SA môžu seniori TEŠIŤ NA TOOT ZVÝŠENIE

Inštitút finančnej politiky uviedol, že v prípade naplnenia sa budúcoročných inflačných očakávaní, by si viacerí seniori mohli už onedlho prilepšiť.

Inštitút o tom informoval na sociálnej sieti, kde takisto uviedli, že priemerná penzia na Slovensku by v roku 2025 mohla prekročiť aj 700 eur mesačne.

„Pre štát by to znamenalo dodatočné výdavky na valorizáciu v roku 2024 vo výške 1,3 miliardy eur a v roku 2025 ďalších 0,3 miliardy eur v porovnaní s tým, ak by sa penzie vôbec nevalorizovali,“ tvrdí inštitút.

Dôchodcovská inflácia by budúci rok mala dosiahnuť výšku 13,8%  a v roku 2024 by mala byť na úrovni 2,7 percenta.

Takýto nárast dôchodkov, by mal mať byť najvyšším za posledných 20 rokov.

Aktuálny priemerný dôchodok momentálne dosahuje výšku len 516 eur mesačne, no od budúceho roka by sa mal zvýšiť o viac ako 60 eur.

„Automatická valorizácia všetkých penzií ukrojí z rozpočtu na rok 2023 takmer jednu miliardu eur,“ upozorňuje IFP.

Ešte v júni IFP predpokladal budúcoročnú valorizáciu penzií na úrovni 11 percent. Dôjde tak k dodatočnému nárastu výdavkov o približne 70 miliónov eur.

zdroj: femm.interez.sk

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Budú sa zvyšovať dôchodky? v ROKU 2025 SA môžu seniori TEŠIŤ NA TOOT ZVÝŠENIE”