Prečo sú trojkári v žvote úspešnejší než jednotkári? Tieto dôvody vás určite prekvapia

Stereotyp o tom, že každý žiak musí usilovne študovať a dostávať len skvelé známky, je nám známy už od detstva.

Rodičia deťom často hovoria, aby počúvali učiteľov a robili všetko, čo je napísané v učebniciach. Koniec koncov, veď ak sa budú zle učiť, okamžite môžu zabudnúť na dobrú prácu.

Je ale status žiaka s jednotkami vyznamenaním znakom toho, že majú všetky dvere otvorené? Vedúci predstavitelia veľkých inštitúcii, úspešní podnikatelia a výskumníci sa domnievajú, že všetko je naopak. Ukazuje sa, že výrok:

„Jednotkári pracujú pre trojkárov a dvojkári pre štát“ je možné aplikovať aj do reálneho života. Znamená to, že skvelí študenti sú zlí? Poďme si to rozobrať detailnejšie.

 

Hodnotenie úspechov v škole

Každým rokom je vzdelávací systém čoraz viac a viac kritizovaný. Mnohí hovoria, že školy sú zastaralé a aj tí najlepší študenti nie sú vôbec pripravení na skutočný život. Všetko, čo môžu urobiť, je riadiť sa podľa pokynov. Je to tak? A aký je rozdiel medzi dobrými a zlými študentmi?

Jednotkári obdivujú teóriu, trojkári prax

Trojkári nechcú riešiť rovnice a študovať teóriu, v ktorej nevidia žiadne výhody. Jednoducho na to nemajú dostatočnú motiváciu a považujú to za hlúposti. Trojkár sa snaží porozumieť účelu a priamočiaro si za ním ide bez toho, aby venoval pozornosť iným veciam.

Jednotkári sú zvyknutí robiť všetko správne Chyba pre nich znamená akýsi úder, ktorý znižuje ich známku, čo má za následok trávenie času za knihami a opakovanie skúšok. Pre trojkára je chyba obvyklou udalosťou, ktorá mu slúži ako návod k správnej možnosti.

Zlý študent sa nebude usilovať okamžite o dokonalosť pretože vie, že hlavnou vecou je skúšať, potom to bude už len lepšie.

Jednotkári sa boja riskovať Sú zvyknutí robiť všetko správne vďaka čomu majú akýsi pocit bezpečia.

Vie, že má robiť to, čo je napísané v učebnici a dostane jednotku. V živote však neexistuje žiadna učebnica, ktorá odpovie na akékoľvek otázky. Je nutné, aby vaše dieťa vedelo byť zodpovedné za svoje činy, naučilo sa kľučkovať a občas aj zariskovať. V tomto prípade majú riskujúci trojkári nemalú výhodu.

Trojkári sú viac spoločenskíJednotkári si sú vedomí svojich vedomostí. Veria, že majú všetko, čo potrebujú na vyriešenie problémov. Trojkári chápu, že ak niečo nevedia, skúšajú hľadať pomoc iným spôsobom, vďaka čomu nadväzujú nové kontakty. Dokonca aj v škole, ak chcú dostať lepšiu známku, vyjednávajú s učiteľmi, obhajujú sa pred riaditeľom alebo sa snažia dať do reči s jednotkármi či dvojkármi, aby od nich mohli opísať.

Trojkári hľadajú jednoduchšie spôsobyNepoznajú knižné vzorce, preto sú vhodnejšími adeptmi na riešenie problémov a spoliehajú sa na svoje životné skúsenosti. Z tohto dôvodu ich riešenia situácii vyzerajú originálne a pomerne jednoducho. Takáto schopnosť im v dospelosti určite nebude na škodu.

Trojkári radi snívajú o budúcnostiZatiaľ čo jednotkári sú zaneprázdnení prítomnosťou, keďže usilovne študujú a hltajú každé slovo učiteľa, trojkári si plánujú svoje životy. Priemerný študent si predstavuje svoju budúcnosť, to čo bude mať a čo bude robiť. To mu pomáha lepšie spoznať seba a svoje potreby, tým pádom jeho šance na lepší život rastú.

Výskumníci tvrdia, že pre úspech človek potrebuje okrem poznanie aj niečo viac. Ak chcete uspieť v živote, musí byť schopní nadviazať kontakty s ľuďmi, riskovať, nájsť jednoduchosť pri riešení vážnych situácii, preukázať vytrvalosť a charakter.

Ako ste na tom boli vy: trojkári alebo jednotkári? Ovplyvnilo to nejako váš život?

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Prečo sú trojkári v žvote úspešnejší než jednotkári? Tieto dôvody vás určite prekvapia”