Tieto trojčatá boli predmetom experimentu. Vídali sa 12 rokov bez toho, aby vedeli, že sú súrodenci

Nedávny dokument odhalil zvláštny prípad troch bratov, ktorí boli počas celého života vystavení krutému sociálnemu experimentu. Robert Shafran, Eddy Galland a David Kellman boli trojčatá, no nikto z nich o tom nevedel.

V roku 1980, keď Robert nastúpil na vysokú školu, nemal s vytváraním nových priateľstiev žiaden problém.  

Všetci ho volali Eddy a on nevedel prečo. Michael Domits, jeho spolubývajúci, mu povedal, že minulý rok zdieľal izbu s chlapíkom menom Eddy Galland, ale presťahoval sa do inej izby.

Obaja vyzerali rovnako, a preto si ich ľudia zamieňali, všetci si mysleli, že Eddy je späť.

Keď Domitz zistil, že sa obaja narodili v ten istý deň a že sú obaja adoptovaní, nestrácal čas a zoznámil ich. Mali podobné IQ, obaja sa venovali wrestlingu, milovali rovnaké filmy a citáty.

Nemocničné dokumenty potvrdili to, čo všetci videli. Boli to jednovaječné dvojčatá. Tam to však neskončilo. David Kellman, študent z New Yorku, čítal o ich príbehu v novinách a zavolal rodine Gallandovcov, ktorí hľadali Eddyho.

Tvrdil, že vyzerajú podobne a časom nielenže zistili, že sú trojčatá, ale aj to, že pri narodení im zomrel aj štvrtý brat.

Zvláštne je, že adopčná agentúra odmietla vysvetliť, prečo boli bratia oddelení.

Neskôr sa zistilo, že boli súčasťou štúdie o kognitívnom vývoji detí odovzdaných na adopciu. Agentúra sa tiež špecializovala na slobodné židovské matky hľadajúce deti.

Robertov otec sa skontaktoval s Petrom Neubauerom, psychoanalytikom. Chcel pochopiť pojem príroda vs. výchova, vedieť, či sa ľudia vyvinuli vďaka svojej genetike alebo prostrediu.

Počas 12 rokov a bez toho, aby o tom rodiny vedeli, navštívili výskumné zariadenie, aby sa tri deti podrobili testom inteligencie, správania a osobnosti.

Skupina psychológov strávila hodiny štúdiom ich správania. A len jeden z bratov tušil, že sa deje niečo zvláštne.

Dokument mal premiéru na filmovom festivale Sundance.

zdroj

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Tieto trojčatá boli predmetom experimentu. Vídali sa 12 rokov bez toho, aby vedeli, že sú súrodenci”