Bývalý premiér Tony Blair je presvedčený, že dominancia západu sa skončila. TÁTO KRAJINA BUDE NAJSILNEJŠIA

Svet sa nachádza v zlomovom bode porovnateľnom s koncom druhej svetovej vojny alebo kolapsom Sovietskeho zväzu: ale tentoraz Západ zjavne nie je na vzostupe, tvrdí bývali britský premiér Tony Blair.

„Blížime sa ku koncu západnej politickej a ekonomickej dominancie,“ povedal Blair. „Svet bude prinajmenšom bipolárny a možno aj multipolárny. Avšak najväčšia geopolitická zmena tohto storočia príde z Číny, nie z Ruska.“

Ruská invázia na Ukrajinu zabila tisíce ľudí a spustila najvážnejšiu krízu vo vzťahoch medzi Ruskom a Západom od kubánskej raketovej krízy v roku 1962, keď sa mnohí ľudia obávali, že svet je na pokraji jadrovej vojny.

„Vojna na Ukrajine odkryla to, že Západ sa nemôže spoliehať na to, že Čína „sa bude správať spôsobom, ktorý by sme považovali za racionálny“.

Čínsky prezident Si Ťin-pching naďalej podporuje Putina a kritizuje „zneužívanie“ sankcií Západom. Putin vytvoril to, čo nazýva „strategické partnerstvo“ s Čínou.

Predpokladá sa, že čínska ekonomika predbehne Spojené štáty do 10 rokov a bude na čele v technológiách 21. storočia, ako sú umelá inteligencia, regeneratívna medicína a vodivé polyméry.

„Postavenie Číny ako superveľmoci je prirodzené a oprávnené. Nie je to Sovietsky zväz,“ povedal Blair, ktorý bol premiérom v rokoch 1997 až 2007. Jeho spojencami budú pravdepodobne Rusko a Irán.

Západ by sa podľa neho nemal nechať Čínou vojensky predbehnúť.

„Mali by sme zvýšiť výdavky na obranu a zachovať si vojenskú prevahu,“ povedal Blair. Spojené štáty a ich spojenci „by mali byť dostatočne lepší, aby sa vysporiadali s kýmkoľvek typom konfliktu a vo všetkých oblastiach.“

zdroj

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Bývalý premiér Tony Blair je presvedčený, že dominancia západu sa skončila. TÁTO KRAJINA BUDE NAJSILNEJŠIA”