Tradičné domy a krásna príroda. Objavte čaro rusínskej dedinky kde zastal čas! Vyzerá ako z rozprávky

Na severe Slovenska, neďaleko poľských hraníc sa nachádza malebná dedinka Osturňa, ktorá patrí medzi pamiatkové rezervácie. Táto kedysi husto obývaná obec je známa práve kvôli tradičným domčekom, ktoré sa tam v pôvodnom stave nachádzajú.

 

Titul pamiatkovej rezervácie ľudovej kultúry získala obec Osturňa pred 40-timi rokmi. Táto obec je dlhá 9 kilometrov a to z nej robí najväčšiu pamiatkovú rezerváciu na Slovensku. Táto rozloha je jedinečná z dôvodu rozdelenia pozemkov medzi jej obyvateľov. Koľko bolo v obci obyvateľov, toľko aj pozemkov, ktoré boli prideľované každému rovným dielom. Merítkom bol potok pozdĺž, ktorého sa tieto pozemky tiahli vďaka čomu sa vytvorili lazy.

 

Hlavnou pýchou obce Osturňa sú zachovalé dobové domčeky, ktorých je v obci dokopy 150. Tieto domy sú stále obývané a stoja na svojich pôvodných miestach. Tieto domčeky sú charakteristické svojím zrubovým štýlom a sedlovou strechou, ktorá ja pokrytá šindľom a sú situované v prednej časti pozemku. V zadnej časti pozemku sa nachádza zväčša stodola s maštaľou.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ľubomír Leško (@lesko.lubomir),


https://www.instagram.com/p/Bw6Ht1TgNR_/?utm_source=ig_embed

Navštívili by ste niekedy obec Osturňa? Napíšte nám do komentárov aké iné miesta s nádychom ľudovej kultúry ste už navštívili.

 

https://www.instagram.com/p/BsD5tn5gywd/

 

 

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Severovýchod Slovenska (@northeast_slovakia),

 

https://www.instagram.com/p/BopPFyflNr5/

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa TravelBedeker (@travelbedeker),

zdroj: dobrenoviny.sk

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Tradičné domy a krásna príroda. Objavte čaro rusínskej dedinky kde zastal čas! Vyzerá ako z rozprávky”