Trpí Putin vážnou chorobou, alebo je „zdravý až príliš“? Šéf CIA vyslal jasný odkaz

Podľa riaditeľa americkej spravodajskej služby (CIA) neexistujú žiadne dôkazy o „nepriaznivom či nestabilnom“ zdraví ruského prezidenta Vladimíra Putina. William Burns to uviedol v rozhovore pre BBC.

Šéf CIA William Burns spochybnil nepotvrdené teórie, ktoré sa v posledných týždňoch objavovali v médiách po celom svete, hovoriaci o nalomenom zdravotnom stave prezidenta Vladimíra Putina. Podľa niektorých  špekulácií mu bola diagnostikovaná rakovina.

Z informácií CIA možno vraj naopak usudzovať, že je 69-ročný vodca úplne fit. S nadsádzkou Burns pre  BBC dodal, že sa mu Putin zdá byť „zdravý až príliš“. 

Burns sa podľa svojich slov pozná s ruskou hlavou štátu viac ako 20 rokov a v minulosti pracoval na veľvyslanectve v Moskve.

Chce obnoviť veľké Rusko

„Pán Putin je veľkým priaznivcom kontroly, zastrašovania a ráznych riešení. A všetky tieto rysy sa u neho v poslednej desiatich rokoch umocnili, keď sa zužoval okruh jeho poradcov,“ popísal.

„Považuje za svoje poslanie navrátiť Rusku veľmocenstvo. A domnieva sa, že kľúčom k tomu je obnoviť sféru vplyvu v susedných štátoch. A to nie je možné bez ovládnutia Ukrajiny,“ povedal.

Naposledy odcestoval šéf CIA do Moskvy vlani v novembri, aby tamojších predstaviteľov odradil od pripravovaného útoku na Ukrajinu, o ktorom Spojené štáty do tej doby nazhromaždili množstvo informácií. Teraz tvrdí, že sa odtiaľ vracal s ešte väčšími obavami.

„Putin svojej rétorike naozaj verí. Pred niekoľkými rokmi som ho začul, ako v súkromí hovorí, že Ukrajina nie je skutočná krajina. Skutočné krajiny sa ale dokážu brániť, a to presne Ukrajina robí,“ konštatoval.

Riaditeľ CIA odhaduje, že Rusko na Ukrajine stratilo asi 15-tisíc vojakov a ďalších 45-tisíc bolo zranených. Na základe koncentrácie jeho síl na Donbase usudzuje, že armáda dostala tvrdú lekciu.

BBC zhŕňa, že Rusko po piatich mesiacoch invázie okupuje podstatnú časť krajiny na východe a juhu, ale zlyhalo vo svojom pôvodnom cieli dobyť Kyjev.

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Trpí Putin vážnou chorobou, alebo je „zdravý až príliš“? Šéf CIA vyslal jasný odkaz”