Vedci pochopili prečo Boh rozdelil zvieratá na čisté a nečisté. Asi PODĽA TOHO prehodnotím svoj jedálniček…

Ľudia často konzumujú mäsové výrobky, veď taká je základná nátura človeka. Hoci sa predpokladá, že pred veľkou potopou žili ľudia výhradne na rastlinnej strave.

V čase Pôstu, sa mnohí rozhodli zdržať sa konzumácie živočísnych produktov. A je to tiež vynikajúci čas zamyslieť sa nad tým, prečo Boh rozdelil zvieratá na čisté a nečisté, aby sme mohli prehodnotiť svoju stravu.

Redakcia «MYSMEZENY.SK» vám porozpráva o názore vedcov na to, prečo sa niektoré zvieratá, ryby a vtáky označujú za čisté a niektoré zasa za nečisté. Existuje ich veľmi veľa, preto budeme hovoriť len o tých, ktorých mäso je u nás najdostupnejšie.

Čisté zvieratá

ČISTÍ MORSKÍ OBYVATELIA

«Z toho, čo je vo vode, smiete jesť všetko, čo má plutvy a šupiny. A toto môžete jesť zo všetkého, čo je vo vodách: Všetko, čo má v mori, v riekach a potokoch plutvy a šupiny, môžete jesť.» (Deuteronómium 14:9, Levitikus 11:9).

Losos
V mori sa losos živý hlavne sleďmi a inými druhmi rýb. Je to mäsožravý typ ryby a už od ranného veku konzumuje bezstavovce a zooplanktón.

Kapor
Kapor sa stravuje na miestach bohatých na rastlinnú aj živočíšnu potravu, ako sú vodné rastliny, mäkkýše, kôrovce, červy a ďalšie malé organizmy.

NEČISTÍ MORSKÍ OBYVATELIA

«Nesmiete však jesť nič, čo nemá šupiny ani plutvy. To je pre vás nečisté» (Deuteronómium 14:10). To zahŕňa žraloky, plachetníky, sumce, veľryby,delfíny, krevety, kraby, homáre, morské mäkkýše, ustrice a mnohé iné. Podľa názoru vedcov Boh zakazoval konzumáciu týchto vodných obyvateľov oprávnene. Lekári hovoria, že práve tieto druhy rýb a rôznych živočíchov môžu v sebe hromadiť veľké množstvá ťažkých kovov a tiež obsahovať prírodné jedovaté látky, ktoré pre ľudí môžu byť smrteľné.

Sumec
Tieto ryby tiež nazývajú čističmi riek. Sumec sa nestravuje len malými a oslabenými rybami, ale aj rakmi, červami, mäkkýšmi, žabami a tiež rôznymi potravinovými odpadkami.

Plachetník
Plachetník býva často nakazený mnohými parazitmi, z čoho niektoré dosahujú dĺžku až 3 metre.

Krevety, kraby, raky
Sú to zberači. Stravujú sa všetkým čo nájdu na dne, vrátane mŕtvych vodných živočíchov a utopených zvierať či ľudí. Preto môžu vystupovať ako bacilonosiči a prenášajú vírusy ako týfus alebo aj žltačka. A ešte obsahujú karcinogény.

Ustrice
Ustrice sa považujú za delikatesu. Ale práve oni aktívne a efektívne očisťujú vodu, pojedajú zbytky vodných rastlín a planktónu a tiež usadeniny, ktoré nájdu na dne. Počas života ustrice cez seba prepustia obrovské množstvo vody, a tým pádom do seba vpíjajú všetku jej chémiu. Môže sa v nich hromadiť jed saxitoxín.

ČISTÉ VTÁKY

Za čisté sa považujú sliepky, morky, holuby a ich príbuzné – všetky, ktoré majú zobák. Kačice tiež patria k čistým vtákom.

Kačky
Kačky pojedajú hmyz, muchy, trávu a rôzne rastliny, a tiež malé rybky.

Holuby
Tieto vtáky jedia zrno, špenát, mrkvu, šťaveľ, ďatelinu, a iné plodiny či bylinky ktoré majú mnoho výživných látok.

NEČISTÉ VTÁKY

«Z vtákov sa však budete strániť týchto a nebudete ich jesť, lebo vám budú ohavnosťou: orla, orlosupa, orlosupa bradatého, kaňu, sokola, všetky druhy krkavcov, pštrosa, kukučku, čajku, všetky druhy jastrabov, kuvika, kormorána, ibisa, sovu ušatú, sovu, pelikána, bučiaka, bociana, všetky druhy kulichov, dudka a netopiera…» (Levitikus 11:13–19).

Supy, čajky, vrany
Považujú sa za mrchožrútov, zabíjajú a napádajú hlavne slabé a choré zvieratá. Stravujú sa mŕtvymi vtákmi a inými mŕtvolami.

Jastraby, sovy, pelikány
Požívajú malé až stredné cicavce, vtáky, potkany a žaby.

ČISTÉ ZVIERATÁ

«Pán hovoril Mojžišovi a Áronovi: „Povedzte Izraelitom: Toto sú zvieratá, ktoré môžete zo všetkých štvornohých zvierat, čo sú na zemi, jesť:Všetko, čo má medzi štvornohými zvieratami rozdvojené kopytá, čo má celkom rozdvojené kopytá a prežúva, môžete jesť. (Levitikus 11:1–3).

«Nejedzte nič nečisté! Toto sú zvieratá, ktoré môžete jesť: býka, ovcu, kozu, jeleňa, gazelu, kozorožca, antilopu, byvola a žirafu. Jedzte všetky zvieratá, ktoré prežúvajú a majú rozdelené kopytá na dvoje» (Deuteronómium 14:3–6).

Kozy, ovce, srny, jelene, kravy – bylinožravce. Pritom si starostlivo vyberajú trávu, ktorú budú jesť.

 

Upozorňujeme však, že krv týchto zvierat nie je vhodná na konzumáciu. V Levitikus 7:22-24 sa hovorí, že nesmieme jesť krv a tuk hocijakého vyššie uvedeného zvieraťa, alebo celkovo zvieratá, ktoré zomreli alebo boli zabité iným zvieraťom.

NEČISTÉ ZVIERATÁ

Tu nám Boh hovorí nekonzumovať mäso takých zvierat ako prasatá, králiky, ťavy či kone.

Ťavy
Radia sa k bylinožravcom ale kŕmia sa hlavne tŕnitými rastlinami, suchou trávou a kríkmi.

Králiky
V tomto prípade som sa veľmi divila, však králičie mäso sa odporúča dokonca aj deťom s alergiou na iné produkty. Čo sa týka škodlivosti králičieho mäsa, obsahuje purínové základy, ktoré sa menia na kyselinu močovú. Tá sa potom hromadí v kĺboch a šľachách a spôsobuje artritídu, dnu, reumu, a aj rôzne problémy deťom do 1 roka.

Kone
Kone sa stravujú prevažne trávou, obilninami a korienkami. Konzumáciou mäsa týchto zvierat ohrozujeme naše srdce, pečeň a iné orgány.

Prasatá
Prasatá sú všežravce. Požierajú korene, červy, mladú mrkvu, aj svoje potomstvo. Lekárom je známe, že existuje spojenie medzi konzumáciou bravčoviny a chorobami pečene. A sú nimi napádané dokonca aj deti.

 

Ako vidíte, všetko má vedecké vysvetlenie. Jedlá z niektorých zvierat, rýb a vtákov môžu vášmu organizmu spôsobiť skutočné škody. My si ale nemyslíme, že ak ich budete konzumovať v malých množstvách niečo vám hrozí. To by sme nemohli brať do úvahy moderné technológie. Napríklad ustrice sa k nám nedovážajú z iných krajín z morí a oceánov ale pestujú sa v špeciálnych bazénoch. Samozrejme, že tam veľa chemického odpadu nebude.

Kto aké jedlo konzumuje je len jeho vlastná vec. Niekto dá na Bibliu iný na vlastné presvedčenie. V komentároch nám povedzte ako sa vy staviate k rozdeleniu zvierat na čisté a nečisté. Možno pre vás bude zaujímavé dozvedieť sa tiež o ďalšom odhalení vedcov, ktoré sa týka geneticky modifikovaných potravín.

zdroj: takprosto.cc

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Vedci pochopili prečo Boh rozdelil zvieratá na čisté a nečisté. Asi PODĽA TOHO prehodnotím svoj jedálniček…”