Prečo CHODILI socialistickí školáci pravidelne pracovať a na zemiakové brigády??

Škola v časoch socializmu sa veľmi podobala moderným vzdelávacím inštitúciám, no boli tam aj nemalé rozdiely. Mnohí ľudia si toto obdobie ich života idealizujú a zvyčajné sa dajú charakterizovať ako tí, ktorí sú mierne konzervatívni a často zle reagujú na akékoľvek nové veci.

 „Bývalo to lepšie“, „Teraz je všetko úplne iné“, „Teraz sú deti nevychované…“ Tieto názory často počuť od ľudí staršej generácie. Kto sa však v ľuďoch aspoň trochu orientuje, chápe, prečo je to tak.

Ľudia starší ako 60 rokov obdivujú časy socializmu nie preto, že by naozaj boli lepšie. V tých časoch jednoducho vyrastali. Preto je pre nich ťažké objektívne posúdiť výhody a nevýhody. Školské vzdelanie bolo vždy ďaleko od ideálu. A toto obdobie nebolo žiadnou výnimkou. 

                                                                                                              instagram

Mnohí s nadšením rozprávajú, ako sa kedysi deti odmalička učili fyzicky pracovať. Čo je také dobré na fyzickej práci? Činnosť, ktorá je telu prospešná? Je nepravdepodobné, že práca v prachu na slnku je užitočnejšia ako beh alebo prechádzka v lese.

Teraz už len málo ľudí chce vykonávať fyzickú prácu.

Prečo to potom učiť deti? Niektorí hovoria, že sa tým naučia zodpovednosti a nezávislosti.

Zodpovednosť a samostatnosť sa získavajú inak. Napríklad učíme deti, aby si vždy uvedomovali dôsledky svojich činov. Vždy by sa mali správať k ostatným tak, ako by chceli, aby sa oni správali k nim.

Pokúste sa porozumieť tomu druhému tak, že sa vžijete do jeho kože. Nesúďte ani nekritizujte, pokiaľ vás o to niekto nepožiada.

                                                                       instagram

Človek, ktorý sa dobre vyzná vo svojom správaní a vie sa vysporiadať so svojimi vnútornými problémami, je skutočne zrelý a zodpovedný. A tí, ktorí tvrdohlavo odmietajú názory iných, majú ďaleko od skutočnej zrelosti, nezávislosti či zodpovednosti.

Skutočná nezávislosť spočíva v schopnosti byť flexibilný.

Flexibilita myslenia a rozhľadu posúva tento svet vpred. Tí ľudia, ktorí sú pripravení opustiť „starú dobrú minulosť“, vidiac, že ​​existuje niečo oveľa lepšie a progresívnejšie, budú vždy predbiehať tých, ktorí sa s touto minulosťou nemôžu rozlúčiť kvôli nostalgii.

Nie je nič zlé na tom, že ľudia majú radi svoju minulosť. Je však dôležité pochopiť, že netreba svoje názory vnucovať všetkým okolo nás. Radšej sa zamyslite, čo je lepšie: ísť vpred, rozvíjať sa a byť šťastný, alebo navždy uviaznuť v nostalgii čias dávno minulých.

školská jedáleň ussr© Instagram / @irinapabunen

zdroj

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Prečo CHODILI socialistickí školáci pravidelne pracovať a na zemiakové brigády??”