Tento mamut bol nájdený v hlbinách ľadovca. Po preskúmaní jeho pozostatkov vedci zalapali po dychu!

Pri pohľade na ľadové končiare starovekých hôr si myslíte, že ich pokoj je večný.

Niektorí vedci však už dlho bijú na poplach. Ľadovce na celom svete sa každým rokom zmenšujú.

Iní odborníci však tvrdia, že situácia nie je až taká hrozivá, ako sa zdá.

Povedzme, že vrchol otepľovania už skončil a svet sa teraz pomaly posúva k ďalšej dobe ľadovej.

Medzitým sa vedci a záchranári sa prekvapene pozerajú na to, čo im ľadovec zanechal …

Muža, neskôr prezývaného Ötzi, našli v roku 1991 turisti z Nemecka.

Potom si cestujúci pomýlili nebohého s pozostatkami horolezca v problémoch.

Až neskôr sa ukázalo, že Ötziho zabili pred päťtisíc rokmi! Telo bolo dobre zachované preto, že sa skotúľalo do rokliny.

Pohyby ľadovca ho teda nedokázali premeniť na miazgu z mäsa a kostí.

Mŕtvolu praotca novodobých Korzičanov navyše zasypala lavína krátko po smrti. Tam, keď sa zmenil na múmiu, leží dodnes …

V roku 2010 sa na Sibíri našli unikátne pozostatky mamuta. Telo mladej samice vážiacej niečo vyše 100 kg objavili obyvatelia dediny Yukagir v Jakutsku. Yuka, ako vedci mamutie mláďa nazvali, ležala vo večne zamrznutej pôde 39 000 rokov, a preto je dokonale zachovaná.

Vďaka Yuke mohli odborníci po prvýkrát získať vzorky krvi z pravekej šelmy. Navyše sa po prvý raz dostal do rúk vedcov prakticky nepoškodený mozog mamuta!

Obrovský vírus, nedávno objavený pri rieke Kolyma, značne vystrašil verejnosť. Vedci však zistili, že nie je pre ľudí nebezpečný.

Vírus sa živí amébami a vydáva sa za „obľúbenú“ korisť jednobunkových organizmov. Iní odborníci však varujú, že skôr či neskôr sa takto môžu objaviť aj patogény smrteľných starovekých chorôb!

Paul Walker, geológ zo Spojených štátov, spustil v roku 1959 zaujímavý experiment. Muž napísal list, vložil ho do fľaše a nechal pod malou kopou kameňov na kanadskom ostrove Ward Hunt. V poznámke Paul požiadal toho, kto ju nájde, aby zmeral vzdialenosť od okraja ľadovca po miesto, kde ležala fľaša.

Bohužiaľ, mesiac po začatí experimentu Walker ochorel a zomrel. List bol vytiahnutý z fľaše až v roku 2013. Výsledok vykonaných meraní vedcov šokoval, pretože v čase Walkera bol ľadovec od kameňov vzdialený 51 metrov. Dnes je vzdialenosť medzi kameňmi a okrajom ľadovca už 122 metrov!

Podľa odborníkov sa ľadovec Mendenhall na Aljaške už niekoľko stoviek rokov pomaly zmenšuje. Len nedávno sa však spod ľadu začali objavovať zvyšky celého prastarého lesa.

Korene, kmene a konáre stromov, ktoré už dávno odumreli, sú prvýkrát po rokoch vystavené dennému svetlu. Predpokladá sa, že les bol pochovaný pod ľadovcom pred dvetisíc rokmi.

Keď sa ľadovce v blízkosti malej talianskej obce Peio začali topiť, miestni obyvatelia čelili desivému javu. Spod ustupujúceho ľadu sa začali v obrovských množstvách objavovať mŕtvoly. Historici vysvetľujú: tieto telá patria vojakom, ktorí bojovali na jednom z frontov počas prvej svetovej vojny.

V horách sa proti sebe postavili vojská Rakúsko-Uhorska a Talianska. Hovorí sa, že 22-stupňové mrazy a lavíny pochovali pod ľadom státisíce vojakov. Ľudia dnes nachádzajú nielen ich telesné pozostatky, ale aj osobné predmety, napríklad ľúbostné listy.

Nálezy v oblastiach výskytu ľadovcov sa neobmedzujú len na mŕtvoly. Francúzsky horolezec náhodou narazil na zvláštnu skrinku v oblasti ľadovca de Bosson. Keď ho muž otvoril, vnútri boli úhľadne zabalené drahé kamene!

Celková hodnota pokladu bola 377 000 dolárov! Horolezec nakoniec odovzdal poklad polícii. Veci ako táto škatuľa alebo taška diplomatickej pošty odfotografovaná vyššie sa stále niekedy nachádzajú na svahoch Mont Blanc.

Myslíte si, že je to len opotrebovaný sveter? V skutočnosti je pred vami vlnená košeľa objavená na nórskom ľadovci Lendbreen! Mimochodom, vek tohto oblečenia je viac ako jeden a pol tisíc rokov!

Nálezy tohto typu sú mimoriadne zriedkavé. Podľa vedcov tuniku z Landbreenu nosil bojovník tej doby. Historici dúfajú, že so zrýchleným topením ľadovcov ich čaká oveľa viac podobných nálezov …

 

zdroj

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Tento mamut bol nájdený v hlbinách ľadovca. Po preskúmaní jeho pozostatkov vedci zalapali po dychu!”