Zdravotná sestra v paliatívnej opatere zdieľala, čo jej pacienti, tesne pred smrťou, najviac ľutujú!

Ľutovať veci, ktoré sme urobili zle a veci, na ktoré sme nemali odvahu, je jednoducho súčasťou ľudskej povahy.

Niekedy nám život dáva druhú šancu pokúsiť sa veci napraviť, inokedy sme nútení žiť so svojimi výčitkami a ľutovať stratené príležitosti a možnosti.

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo mrzí ľudí najviac?

Bronnie Wareová, zdravotná sestra, ktorá strávila väčšinu svojho života v paliatívnej starostlivosti a videla, ako mnohí jej pacienti opúšťajú tento svet priamo pred jej očami, zdieľa päť vecí, ktoré jej pacienti ľutovali najviac.

1. „Prajem si, aby som mal odvahu žiť život verný sebe a nie iným“

Počas posledných dní svojho života mnohí ľudia sústredili všetky svoje myšlienky na veci, ktoré nechali nedokončené. Uvažovanie o ich minulých činoch je bežné a s tým prichádza aj ľútosť, že nežili život, ktorý chceli oni.

„Väčšina ľudí si nesplnila ani polovicu svojich snov a museli zomrieť s vedomím, že to bolo kvôli rozhodnutiam, ktoré urobili alebo neurobili,“ píše Ware.

To by malo slúžiť ako pripomienka, že by sme sa nikdy nemali vzdávať svojich cieľov a snov kvôli iným.

2 „Prial by som si, aby som nepracoval tak tvrdo“

Hektické rozvrhy môžu často viesť k tomu, že netrávime dostatok voľného času s rodinou a priateľmi. Tvrdá práca môže ľahko viesť k tomu, že sa pri niektorých dôležitých udalostiach budete cítiť duchovne neúplní a neprítomní.

3 „Prial by som si mať odvahu vyjadriť svoje pocity“

Mať odvahu prejaviť svoje city a byť k druhým úprimný je niečo, čo veľa ľudí nemá. Často sa, pre dobro ostatných, rozhodneme mlčať. Keďže však nechceme, aby sa iní cítili nepríjemne, sme to my, kto trpí.

Niekedy sa tiež hanbíme povedať svojej rodine a priateľom, ako veľmi ich milujeme a ako veľa pre nás znamenajú.

Podľa Warea je to niečo, čo veľa ľudí ľutuje.

4 „Prial by som si, aby som zostal v kontakte so svojimi priateľmi“

Ako dni plynú, naše priority sa menia. Jedna vec, ktorú by sme však nikdy nemali dopustiť, je vzdialiť sa od ľudí, ktorí pre nás kedysi znamenali veľa. Podľa Wareove, ľudia ľutovali, že nevenovali priateľstvám čas a úsilie, ktoré si zaslúžili.

5. „Prial by som si, aby som bol šťastnejší“

Väčšina z nás musí pochopiť, že šťastie je voľba.

„Strach zo zmeny ich prinútil predstierať pred ostatnými a pred sebou samým, že sú šťastný.“  napísala Ware o mnohých svojich umierajúcich pacientoch.

„Nakoniec ľutujeme len šance, ktoré sme nevyužili!“

zdroj: boreddaddy.com

 


Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Zdravotná sestra v paliatívnej opatere zdieľala, čo jej pacienti, tesne pred smrťou, najviac ľutujú!”