Ako si žili konkubíny v tureckom háreme? Toto sa v škole nedozviete…

Keď sa povie hárem, väčšina ľudí si hneď predstaví množstvo žien, luxusné sídla a život plný rozkoše. V skutočnosti je pravda celkom iná…

Hárem bol vždy chránený pred zvedavými očami. Ženy žili v tejto tajnej miestnosti. Tá, ktorá sa prvýkrát oženila so svojím snúbencom, bola považovaná za hlavnú.

V háremoch bolo často veľa žien, niekedy ich počet mohol dosiahnuť aj niekoľko tisíc. Na to, aby ste boli v háreme, stačilo byť mladou krásnou pannou. Nie každej manželke sa však podarilo porodiť dediča svojho manžela – nie každá s ním mohla začať vzťah.

Vysoká konkurencia medzi manželkami umožnila dostať sa dopredu len tým najinteligentnejším, najrozvážnejším a najprefíkanejším. Zvyšok robil všetky domáce práce a slúžil háremu. Svojho manžela nemohli vidieť do konca života.

Aj v háreme existovali pravidlá, ktoré nebolo možné porušiť. Vládca sa mohol zamilovať do ženy a tie, ktoré robili problémy, dal popraviť.

Podľa dokumentov sa prvé háremy objavili v Osmanskej ríši. Sultán bol považovaný za najdôležitejšieho v háreme, ďalšou v hierarchii bola jeho matka, nazývaná valide. Po matke nasledovali manželky, ktorým hovorili kadinefendi. A potom tu už boli otrokyne bez práva, ktorými bol hárem často plný.

Po 9 rokoch života v háreme dostala otrokyňa právo ho opustiť, ale pod podmienkou, že to pán schváli. V tomto prípade jej sultán alebo jeho matka kúpili luxusné bývanie, dali jej ďalšie veno a hľadali manžela.

V modernom Turecku už nie sú žiadne háremy a posledný zanikol začiatkom 20. storočia. Na jeho mieste bolo otvorené múzeá. Napriek tomu sa medzi elitou polygamia praktizuje dodnes.

 

V Spojených arabských emirátoch a v mnohých ďalších moslimských krajinách je polygamia legálna, ale nie je dovolené mať viac ako 4 manželky. Napriek luxusnému životu sú manželky udržiavané v strohosti. V prípade rozvodu ostávajú deti s otcom a matkám je zakázané sa s nimi stretávať.

 

zdroj

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Ako si žili konkubíny v tureckom háreme? Toto sa v škole nedozviete…”