AKTUALITA. Zomrela britská kráľovná Alžběta II. Mala 96 rokov

Kráľovná všetkých kráľovien a jedna z najznámejších žien sveta zomrela. Britská panovníčka Alžbeta II. naposledy vydýchla na zámku Balmoral v Škótsku. Najdlhšie vládnuca panovníčka v zaznamenanej histórii sa dožila úctyhodných 96 rokov.

Svet sa ponoril do smútku. Obľúbená k ráľovná Alžbeta II . zomrela. Jej rodina sa zišla k jej lôžku na zámku Balmoral v Škótsku, kde sa kráľovná zdržiavala s komplikovanými zdravotnými problémami.

Ako informoval denník Daily Mail : “ Informácie, čo máme, ma vedú k presvedčeniu, že situácia je oveľa vážnejšia, než nám bolo povedané,“ komentoval spisovateľ špecializujúci sa na kráľovskú rodinu Nigel Cawthorne tesne pred kráľovniným skonom.

Kráľovná Alžbeta II. sa narodila 21. apríla 1926 ako najstaršia dcéra princa Alberta (neskôr kráľa Juraja VI.) a jeho ženy Elizabeth, neskôr označovanej ako Alžbeta, kráľovná matka.

Spoločne so štyri roky mladšou sestrou Margaret bola vychovávaná a vzdelávaná guvernantkou a pri výučbe sa sústredila na históriu, literatúru, jazyk a hudbu.

Neskôr bola založená dievčenská škola organizovaná Buckinghamským palácom, vďaka ktorej sa Alžbeta mohla stýkať s dievčatami svojho veku a svoje vzdelanie rozšíriť o prednášanie, plávanie, tanec, jazdu na koni, varenie, rodičovskú výchovu a vyšívanie. Vzdelávala sa aj v iných oblastiach, avšak nepredpokladalo sa, že by sa jedného dňa mohla stať panovníčkou a svoje znalosti naplno využiť.

Hoci bola Alžbeta po narodení tretia v poradí nástupníctva na trón, predpokladalo sa, že na trón zasadne jej strýko Eduard. Tak sa aj skutočne stalo, avšak panovník sa kvôli neúspešným pokusom o svadbu s dvakrát rozvedenou Wallis Simpson rozhodol abdikovať a na trón tak zasadol Alžbetin otec Juraj VI.

To z mladučkej princeznej urobilo priamu následnicu trónu. Keď sa zdravie kráľa Juraja VI. začalo zhoršovať, Alžbeta ho začala zastupovať na spoločenských udalostiach a štátnych návštevách.

Keď bola roku 1952 so svojím manželom Philipom v Keni, zasiahla ju smutná správa o úmrtí jej otca. Musela sa okamžite vrátiť do Anglicka a nastúpiť na trón. 2. júna potom bola oficiálne korunovaná kráľovnou.

zdroj:wikipedia

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “AKTUALITA. Zomrela britská kráľovná Alžběta II. Mala 96 rokov”