Čaká nás krutá zima? Vedci varujú pred výrazným ochladením v Európe

V stratosfére nad južnou pologuľou boli pozorované silné chladné anomálie, ktoré sú výsledkom vodnej pary pochádzajúcej z januárovej erupcie sopky Hunga Tonga.

Silné sopečné erupcie môžu mať za následok, že sa do atmosféry dostanú rôzne plyny a materiály.

V závislosti od typu častíc a ich množstva to môže mať za následok rôzne regionálne a globálne atmosférické efekty.

Vodná para je totiž veľmi účinná pri ochladzovaní stratosféry, keďže odkláňa prichádzajúce slnečné žiarenie, čím udržuje nižšie teploty.

Januárová erupcia podmorskej sopky Hunga Tonga v južnom Pacifiku vniesla do stratosféry veľké množstvo vodnej pary. Tá, teraz spôsobuje výrazné ochladzovanie južnej stratosféry.

Zmeny v  južnej atmosfére môžu za mať za následok aj zmeny v obehu. To spôsobuje zmeny tlaku a existuje možnosť, že sa studený vzduch z Arktídy dostane až do USA a Európy. Tieto dve oblasti teda s najväčšou pravdepodobnosťou, v zime tohto roku čaká výrazné ochladenie.

Na predpovede je však ešte priskoro, a pre presné teploty, na ktoré sa môžeme v zime tešiť je ešte potrebné veľké množstvo výskumu.

zdroj: www.severe-weather.eu

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Čaká nás krutá zima? Vedci varujú pred výrazným ochladením v Európe”