Čo robil cár Ivan Hrozný so svojimi ženami? Nazrite do histórie najkrutejšieho cára – TOTO VÁM NA DEJEPISE NEUKÁŽU

Ivan Hrozný je jedným z najohavnejších cárov v histórii ruského štátu. Svoju prezývku dostal preto, že bol prísny a nadmerne neľudský nielen voči svojim ľuďom a bojarom, ale aj voči niekoľkým manželkám.

Podľa najkonzervatívnejších odhadov mal Ivan IV. osem manželiek. Panovník si nevesty vyberal osobne, pričom sa neriadil postavením ich rodín, ale krásou a šarmom.

Bohužiaľ, všetky ženy cára spája tragický osud. Najzaujímavejšou zo všetkých jeho manželiek bola Vasilisa Melenťjevová, ktorá očarila Hrozného a ​​potom sa jej násilne zmocnil.

Moskovský princ bol tajuplný a podozrievavý, preto sú informácie o jeho osobnom živote známe len zo spomienok, a nie z oficiálnych kroník.

Anglický veľvyslanec Anthony Jenkinson, s ktorým Ivan Hrozný vyjednal manželstvo s anglickou kráľovnou Alžbetou I., napísal, že sa cár osobne chválil tým, ako „skazil tisíc panien a osobne zabil tisíc svojich detí.“

Väčšina historikov sa zhoduje v tom, že kráľ mal iba štyri manželky. Prekvapivo v tých časoch sa pravoslávna cirkev dovoľovala oženiť maximálne trikrát.

Čo urobil žiadostivý Ivan? Nútil kňazov, aby zlegalizovali jeho štvrté manželstvo. Následné manželky si cár zobral za konkubíny, názor oficiálnej cirkvi na jeho milostné aféry ho už nezaujímal.

Ivan Vasilievič (Hrozný) sa stretol so svojou prvou manželkou vo veku 16 rokov. Anastasia Romanovna zomrela na ťažkú ​​chorobu, len čo dovŕšil 30 rokov. Od tej chvíle kráľ trpel, začal meniť manželky ako ponožky.

V roku 1575 sa milujúci panovník stretol s Vasilisou Melenťjevovou. O pár rokov neskôr ho omrzela a poslal ju do kláštora. Ďalšou vyvolenou bola Maria Fjodorovna Nagaja, ktorá prežila svojho manžela a potom bola vyhnaná do kláštora.

Takýto ťažký osud postihol vyvolených šialeného kráľa. V týchto patriarchálnych časoch ženy nemali právo hádať sa s mužmi a často trpeli kvôli ich hlúposti a povoľnosti.

Kráľa väčšina historikov nie nadarmo označuje za blázna. Okrem extrémnej prísnosti v riadení štátu sa ukázal ako krutý manžel, porovnateľný snáď s tureckými sultánmi.

zdroj

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Čo robil cár Ivan Hrozný so svojimi ženami? Nazrite do histórie najkrutejšieho cára – TOTO VÁM NA DEJEPISE NEUKÁŽU”