„Pil víno s diablom.“ – Ako zhrešili najodpornejší a najskazenejší pápeži v histórii.

Titul pápeža sa objavil v 1. storočí nášho letopočtu. Prvý pápež bol zvolený v roku 43 a dodnes ich je viac ako 250. Niektorí z nich však vôbec nezodpovedali tomu, ako by mala vyzerať hlava Vatikánu …

Antipápež je termín používaný na označenie osoby, ktorá sa prefíkanosťou stala zástupcom Petrovho učenia.

Títo ľudia vykonávali aj tie najnečestnejšie zločiny v záujme svojich cieľov.

Avšak aj skutoční následníci trónu sa vyznačovali bezprecedentnou hriešnosťou a zhýralosťou.

Štefan VI

Neslávne známy 113. pápež Štefan VI. šokoval svojou krutosťou. Prvým hriechom tohto muža bol nezákonný nástup k moci: počkal na smrť vplyvného Formozusa, zvrhol slabého 112. pápeža a násilím sa postavil na čelo katolíckej cirkvi.

Štefan VI. nariadil vykopať telo Formozusa z hrobu a usporiadal súd pre zosnulého. Formozus, oblečený v pápežských šatách, na svoju obranu samozrejme nič nepovedal, potom obvinenému odsekli tri prsty, ktorými požehnával ľud.

Rozsekanú mŕtvolu kotúľali po uliciach a hodili do rieky Tiber. Čin Štefana VI. nepotešil jeho okolie a nakoniec ho kvôli tomu uväznili.  Krátko na to bol vo väzení uškrtený a tak nastal neočakávaný koniec slávne neslávneho pápeža …

Ján XII

Ján XII. sa stal pápežom vo veku 18 rokov a počas 8 rokov vlády sa stihol presláviť ako najnemorálnejšia a najnečestnejšia hlava katolíckej cirkvi. „Lupič, vrah a milovník incestu, ktorý nie je hodný zastupovať Krista na pápežskom tróne,“ takto o ňom hovorili jeho súčasníci.

130. pápež premenil Lateránsky palác na verejný dom, dopúšťal sa cudzoložstva a vzýval mená pohanských bohov počas hry s kockami. Podľa kritikov pil víno s diablom a na druhý svet odišiel preto, že ho Satan udrel do hlavy – táto metafora znamenala apoplexiu (krvácanie do mozgu).

Alexander VI

Pri narodení Rodriga Borgiu vydláždil cestu k Svätej stolici 214. pápež Alexander VI intrigami a úplatkárstvom. Jeho dcéra Lucrezia zneuctila česť Talianska tým, že sa zapojila do incestu so svojím otcom a troma bratmi.

Okrem toho Alexander VI šikovne spravoval pokladnicu cirkvi. Ak bolo peňazí málo, vyvíjal tlak na bohatých ľudí. Pre pápeža bolo ľahké otráviť chamtivých ľudí roztokom španielskych mušiek alebo arzénu.

 

zdroj

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “„Pil víno s diablom.“ – Ako zhrešili najodpornejší a najskazenejší pápeži v histórii.”