Radi si robíte selfie? Psychiatri majú pre vás nepríjemný odkaz…

Ako často si robíte selfie? S najväčšou pravdepodobnosťou máte priateľov, ktorí denne plnia váš Instagramový účet novými fotkami zo všetkých druhov kaviarní a barov, nákupných centier a športovísk.

Ak sa pozriete do histórie autoportrétových fotografií, zavedie vás to do roku 1900, kedy sa objavili prvé prenosné fotoaparáty. Potom sa ľudia fotili, stojac pred zrkadlom. Nebolo to však také populárne ako dnes.

Selfie získala novú popularitu začiatkom roku 2000, keď sa mladí ľudia začali navzájom spoznávať na sociálnych sieťach. Skutočne kultovou selfie sa však stala v roku 2012.

Tento trend však postupne začal vyvolávať obavy verejnosti. Len v roku 2015 bolo zaznamenaných niekoľko desiatok úmrtí. Ľudia zomierali pri pokusoch o selfie na mostoch, železničných tratiach, strechách a dokonca aj počas jazdy za volantom automobilu..

To však nie je všetko. Psychiatri prejavili vážne obavy z tejto mánie. Výskum trval niekoľko rokov, v dôsledku čoho Americká psychiatrická asociácia uznala robenie selfie za duševnú poruchu.

Táto porucha sa nazývala selfitída a bola klasifikovaná ako obsedantno-kompulzívna porucha. Psychiatri vysvetľovali túžbu fotiť sa a zdieľať fotografie na sociálnych sieťach ako spôsob zvýšenia sebavedomia a kompenzácie nedostatku blízkosti.

Americká psychiatrická asociácia dokonca definovala tri úrovne tejto poruchy:

  • hraničná: fotenie sa niekoľkokrát denne bez zverejnenia na sociálnych sieťach
  • ostrá: niekoľko fotografií denne s povinným zverejnením na sociálnych sieťach
  • chronická: nekontrolovateľná túžba robiť si nonstop selfie a zverejňovať ich na sociálnych sieťach niekoľkokrát denne

Navyše, nedávno psychiatri zistili, že pravidelné zverejňovanie selfie z fitnes centra alebo behania je vážnou duševnou chorobou nazývanou narcistická porucha osobnosti.

Ešte stále chcete zdieľať selfie na svojom Instagrame alebo lajkovať fotky svojich priateľov? Potom by ste sa mali vážne zamyslieť nad svojím duševným zdravím.

Hráči tiež neuznávajú svoju závislosť, no postupom času bola posadnutosť hrami uznaná ako choroba. Teraz sa psychiatri dostali k selfie.

 

zdroj

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Radi si robíte selfie? Psychiatri majú pre vás nepríjemný odkaz…”