Takto sa Singapur navždy zbavil korupcie a mafiánov. Inšpirovať by sa mohlo aj Slovensko

Singapur je jedným z najbohatších a najkrajších štátov v Ázii.

Nie vždy to ale bolo tak. Pred menej ako 100 rokmi bol Singapur jednou z kolónií britského impéria. Krajina nemala žiadne zdroje, dokonca bolo nutné, aby si vodu nechali dovážať. V súčasnosti je však situácia úplne iná.

Leeho Kuan Yewa nazývajú tvorcom singapurského zázraku. Viedol krajinu od chvíle, keď získala nezávislosť až do konca svojich dní. Počas tohto obdobia sa mu podarilo vytvoriť zničeného mesta vyspelú a prospešnú krajinu. Ako to urobil?

Tajomstvo jeho úspechu spočíva v tom, že bol oddaný svojim zásadám.

„Vytvorili sme Singapur doslova z ničoho.

Z rybárskej dediny sme postupne vybudovali jedno z najväčších miest na svete, dva stupne od rovníka. Len jedna civilizácia existovala v takejto blízkosti od rovníka – Mayovia na polostrove Yucatán,“ okomentovala hlava Singapuru prosperitu svojej krajiny.

Premiér chcel odstrániť korupciu a rozhodol sa konať: „Ak chcete poraziť korupciu, musíte byť pripravení poslať svojich priateľov a rodinu do väzenia.“

Vládnym činovníkom zvýšili mzdy, aby sa vyhli pokušeniam a vytvorili nezávislé médiá, ktoré sa venovali životom politikov 24/7. Ak míňate viac, ako zarobíte, riskujete stratu všetkého: práce, peňazí, výhod. Plus pokutu za úplatky – 100-tisíc dolárov.

„Ak moc štátu, ktorý riadime, nie je použitá na zlepšenie života väčšiny, ale na naplnenie vreciek menšiny z mocenskej hierarchie, potom budeme musieť byť zlí,“ povedal Lee Kuan Yew.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Janz Anton-Iago (@janzantoniago),

Na obyvateľov v krajine sa vzťahujú prísne zákony. Singapur má stále trest smrti. Za niektoré zločiny sú bití palicami. Okrem toho, nie je zakázané ani fyzické trestanie detí. V obchodoch si dokonca môžete kúpiť špeciálne palice, ktoré sú určené na ich výchovu.

 

Lee Kuan Yew chcel svoju krajinu naplniť šikovnými ľuďmi, ktorí sa vedia učiť. „Veľmi dôležité je naučiť naše deti myslieť,“ povedal muž.

Premiér urobil všetko preto, aby zahraničné spoločnosti venovali pozornosť ich krajine. Chcel, aby iné krajiny umiestnili svoje podniky do Singapuru a dali ľuďom prácu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Андрей Кузнецов (@avksea),

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa NegaraSerumpun (@negaraserumpun),

Obyvatelia Singapuru rýchlo pochopili, čo a ako funguje. Po získaní potrebných vedomostí a skúseností boli schopní vytvoriť si vlastné pokročilé produkty. Napríklad, spoločnosť Singapore Airlines je teraz považovaná za jednu z najlepších aerolínií na svete.

Ľudia majú na politiku Lee Kuan Yewho rozdielne názory. Na jednej strane sa premiérovi podarilo preniesť Singapur z tretieho sveta do prvého za 50 rokov. Mnohí sa však domnievajú, že mnohé singapurské pravidlá a zákazy obmedzujú ľudské práva. Čo si o tom myslíte vy?

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Yulia Darmorez (@julkanebulka),

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Justine (@misadventuretime),

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Serene Tan | Singapore Foodie (@serenetan.sg),

zdroj:boom.cc

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Takto sa Singapur navždy zbavil korupcie a mafiánov. Inšpirovať by sa mohlo aj Slovensko”