V tomto meste žilo 100 tisíc ľudí. Teraz v ňom nenájdete živú dušu…

Čas ide neúprosne dopredu a skôr či neskôr sa aj veľké impériá zrútia a zanechajú po sebe zmienky v podobe letopisov a pozostatkov zničených miest.

Mesto Ani, ktoré sa nachádza vo východnom Turecku, je živým príkladom takéhoto historického dedičstva.

Niekdajšie veľké mesto sa zmenilo na ruiny, mesto duchov, ktoré odstrašuje poverčivých a priťahuje zvedavých turistov.

Z mesta mnohých veľkých civilizácií, ktoré bolo domovom pre desaťtisíce ľudí, je dnes ruina, v ktorej je niekoľko viac či menej zachovaných kostolov. Čo sa tomuto mestu stalo?

Ani sa nachádza na turecko-arménskej hranici, neďaleko rieky Akhuryan, na ktorej v minulom storočí Sovietsky zväz spolu s Tureckom vybudovali nádrž. Mesto bolo založené v piatom storočí a dlho bolo prosperujúcou stredovekou metropolou.

Tieto ruiny boli kedysi nazývané „mesto 1000 ľudí a jedného kostola“. Väčšina z nich už bola zničená do základov.

Ani sa nachádzalo na križovatke dôležitých obchodných ciest a bolo jedným z centier Arménskeho kráľovstva založeného v roku 884.

V priebehu mnohých desaťročí populácia vzrástla na rekordných 100 000 ľudí, čo bolo na stredovek úspech.

Nič však netrvá večne, nasledujúce 3 storočia mesto prechádzalo z rúk do rúk vládcov rôznych kráľovstiev. Ani prežilo mnoho prírodných katastrof a nespočetné množstvo vojen.

Hlavným problémom pre Arménov boli Turci, ktorí útočili takmer neustále. V dôsledku toho bolo mesto dobyté a neskôr prevedené do vlastníctva kurdskej dynastie Sheddadid.

V 13. storočí visela nad obyvateľmi Ani nová hrozba – mongolskí Tatári. Mongolská armáda mesto dvakrát obliehala, druhýkrát sa Arméni vzdali. Počet obyvateľov veľkomesta klesal.

V roku 1319 došlo k silnému zemetraseniu, ktoré prinútilo ľudí opustiť svoje domovy. Slávny kostol postavený v roku 1001 sa zrútil.

V XVIII storočí, po ďalšej sérii krvavých vojen a prírodných katastrof, bolo mesto takmer prázdne. Ľudia sa radšej presťahovali do iných oblastí Osmanskej ríše.

V súčasnosti je mesto prázdne, nikto nemá záujem o jeho rekonštrukciu, takže pohľad na historické budovy je dosť smutný.

Po rozpade ríše si Arménsko nárokovalo toto turecké mesto, no bezvýsledne.

Koncom 19. storočia sa o mesto začali zaujímať archeológovia, no prvá svetová vojna a následná genocída Arménov odradila cudzincov od návštevy týchto území.

Mešita Menüçehr, postavená asi pred 1000 rokmi, je jednou z hlavných atrakcií zničeného mesta. Je to dôkaz, že Ani obývali predstavitelia rôznych národov a náboženstiev.

V najzachovalejšom kostole sv. Gregora Tigran Honents sú dodnes zachované fresky zobrazujúce život Krista a Svätého Juraja. A tu je dobrý príklad toho, ako sa dá zrekonštruovať starý kostol.

Úžasné miesto, nasýtené duchom staroveku. Opretý o ruiny, ešte teraz počuť ozveny času, výkriky bolesti a utrpenia. Preto by sem mal zavítať každý milovník starožitností.

História slabých nešetrí, napriek tomu je škoda, že sa také majestátne mesto zmenilo na ruiny. Možno čoskoro stratíme toto majstrovské dielo svetovej architektúry navždy…

zdroj

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “V tomto meste žilo 100 tisíc ľudí. Teraz v ňom nenájdete živú dušu…”