back to top
nedeľa, 21 apríla, 2024

10 vecí, ktoré robili ľudia v antike, no dnes by sme ich považovali za divné a nechutné

S rozvojom technológií a metód výskumu, sa dozvedáme o antike stále viac a viac informácií. Čím viac zaujímavých faktov spoznávame, tým viac nas táto doba fascinuje. Niektoré praktiky vtedajších ľudí  boli naozaj bizarné.

Zosumarizovali sme 10 faktov, ktoré vás rozhodne ohromia.

1. Ženy používali na farbenie vlasov olovo a síru.

Už od dávnych čias si ľudia farbili vlasy. Nedostatok vedomostí z chémie a nesprávne použitie niektorých látok však spôsobilo, že sa tieto kozmetické úpravy skončili naozaj zle.

Okrem prírodných materiálov, ktoré na farbenie používali a ktorých efekt nebol trvácny, siahali Gréci a Rímania na trvalé prefarbenie po viacerých chemikáliach vrátane síry.

Okolo roku 1700 Taliani namáčali svoje dlhé vlasy do špeciálnych roztokov aby na svojich vlnách dosiahli zlatú farbu. Mnoho európskych dám používalo tiež prášok zo šafránu a síry. Afgánci verili, že farbenie vlasov rôznymi farbami im pomôže pri bolestiach hlavy.

2. Sklenené guličky a rozdrvená guma sa používali ako prsné implantáty.

Už od antických čias sa ženy snažia vyzdvihnúť svoju krásu. A poprsie nezostalo výnimkou.

Niektoré ženy aplikovali na svoje prsia rôzne tropické krémy, či iné maste na podporu rastu. Iné si do pokožky pŕs vmasírovávali kokosový olej.

Prvá operácia pŕs bola vykonaná v 1895Vincenzom Czernym. Tento doktor potreboval pacientke upraviť prsia potom, čo jej z nich vybral nádor. Neskôr lekári používali rôzne výplňové materiály aby ženám splnili sen po väčšom poprsí napr. sklenené guličky, pomletá guma.

3. Na liečbu sa používal aj zvierací trus.

V  Antike sa zvierací trus využíval pri liečbe rôznych ochorení. Napríklad ženy starovekého Grécka verili, že krokodíli trus môže zabrániť počatiu a vkladali si ho do pošvy. V starovekom Egypte si vojaci hojili rany prikladaním zvieracieho trusu. Ovčí trus bol v Škótsku využívaný na ovčie kiahnie a trus ošípaných zas na zástavu krvácania z nosa. Malá rada – neskúšajte nič z uvedeného.

4. Lekári vŕtali ľuďom do hláv aby z nich vyšli zlí duchovia.

© Wikimedia Commons

Pacient na tomto obrázku nevyzerá veľmi dobre, však?

Doktorov vždy fascinovalo ľudské telo a zvykli používať mnoho „osvedčených“ metód na jeho vyliečenie. Vŕtanie do hláv ľudí bola jedna z nich. Vraj pacientom takto uľavia od bolesti hlavy, od kŕčov, či infekcie. Verili tiež, že mnoho chorôb bolo spôsobených zlými duchmi, ktoré driemali v ľudskej hlave a tak vyvŕtaním dier do nej im pomohli zbaviť sa ich.

V stredoveku boli tieto praktiky úplne zakázané. Niektorí vraj toto kruté liečenie aj prežili.

5. Rodiny si najímali na pohreby profesionálne „plačky“.

© Wikimedia Commons

Bežný pohreb v starovekom Ríme začal sprievodom, ktorý kráčal po ulici. Plačúci príbuzní sprevádzali idúci dav. Čím viac ľudí bolo účastných, tým váženejší a uznávanejší bol zomrelý. Niekedy si rodiny prenajímali ženy aby plakali a urobili tak na dav dojem. Aby bol ich žiaľ uveriteľný, ženy si zvykli škrabať líca až do krvi a vytrhávať si vlasy.

Neskôr bola táto tradícia považovaná ze extrémnu. Ľudia si už viac nemohli najímať profesionálne „plačky“, pretože vyvolávali silné emócie, ktoré neboli v zhode s pokojným a tichým životom občana.

6. Otcovia mohli legálne zabiť milencov svojich dcér.

Otcovia mali na celú rodinu veľký vplyv a najmä na slobodné dcéry. Mali právo im vybrať vhodného manžela. Pravidlá boli naozaj prísne a dievčatá nesmeli mať pred svadbou žiadnú intímnu aférku.

Otec mal právo zabiť milenca svojej dcéry a dokonca aj ju, ak ich prichytil pri cudzoložstve. Ak zabil iba jedného z nich, mohol byť sám obvinený z vraždy. Rímske ženy patrili aj po svadbe stále do rodiny svojho otca.

7. V antickom Ríme mohli otcovia poslať svojich synov do otroctva. Ale iba 3-krát.

Otec bol hlavou rodiny a mal moc nad svojou manželkou, deťmi a domácnosťou. Mal dokonca právo rozhodnúť, či si novorodeniatko v rodine nechá.

Taktiež mohol poslať svojho syna do otroctva. Ak osoba, ktorá syna kúpila, ho viac nepotrebovala, vrátil sa do domu svojho otca. Ten ho mohol predať do otroctva iba 3-krát. Ak to urobil aj potom, bol považovaný za zlého rodiča. Mohol dokonca poslať člena rodiny aj na smrť. Našťastie sa tejto krutosti dopúšťalo iba zopár otcov.

8. Cesnak používali ako tehotenský test.

Nedostatok medicínskych vedomostí a poznatkov z anatómie ľudského tela spôsoboval, že lekári nevedeli povedať, prečo sa niektorým ženám darí otehotnieť a  iným nie. Ako tehotenský test používali viaceré prírodné metódy.

V 1350 pred Kristom sa ženám odporúčalo aby sa vymočili na pšeničné zrnko.  Ak vyklíčilo, žena bola tehotná. Iná metóda ako určiť tehotenstvo bola strčiť si strúčik cesnaku na noc do vagíny. Nasledujúce ráno doktor skúšal ženin dych. Ak v ňom ucítili cesnak, bola  žena tehotná.

9. V starovekom Egypte si ľudia holili obočie na znak smútku za svojimi mačkami.

Ľudia v starovekom Egypte uctievali mačky a boli to ich obľúbené zvieratá. Verili, že nosia ich rodinám šťastie. Bastet, bohyňa domova, mačiek a plodnosti, bola zobrazovaná aj ako mačka alebo ako žena s hlavou mačky. Mačky boli posvätné a každý, kto im ublížil bol odsúdený na smrť.

Ak v domácnosti zomrela mačka, jej členovia si ju uctili vyholením svojho obočia. Telo mačky sa zabalzamovalo a pochovalo do rodinnej hrobky, či na mačací cintorín.

Alexander Veľký, Július Cézar, Džingischán, Napoleon a Hitler trpeli ailurofóbiou, strachom z mačiek.

10. V antickom Ríme boli verejné záchody.

Ľudia v antickom Ríme sa o svoju hygienu naozaj starali. Pravidelne navštevovali verejné kúpele a toalety, používali špongie a exfoliačné čistiace prostriedky.

Avšak iba tí zámožnejší si mohli dovoliť mať vlastnú kúpeľňu, či záchod. Zvyšok, takmer 95% populácie, používal verejné záchody vyrobené z obrovských kusov kameňa alebo dreva s vyrezanými dierami. Stále tečúca voda z kúpeľov odplavila odpad do kanalizácie. Súkromie bolo pre Rímanov nezvyčajným životným aspektom.

V súčasnosti si takto nevieme predstaviť žiť.  Ktorý z faktov vás najviac zaujal?

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

Najnovšie

Vtip Dňa: Neuveriteľná Odpoveď Od Slovenského Študenta

Odpoveď študenta bola tak “hlboká”, že ju profesor prostredníctvom...

Newsletter

spot_img

Prečítaj si

Vtip Dňa: Neuveriteľná Odpoveď Od Slovenského Študenta

Odpoveď študenta bola tak “hlboká”, že ju profesor prostredníctvom...

Orechové listy sú liečivým zázrakom prírody – môžete nimi vyliečiť až 15 vážnych ochorení

Asi väčšina ľudí pozná prospešné vlastnosti vlašských orechov, ale...
Romana
Romana
Volám sa Romana a pre mysmezeny.sk píšem niekoľko rokov. Milujem písať o vzťahoch a ezoterike. Okrem toho ma veľmi baví môj psík. 🥰
spot_imgspot_img

Prežil klinickú smrť a opísal, čo videl v posmrtnom živote – „Ako keby som bol v ríši duchov“

Článok o zážitku Kevina Hilla na prahu smrti a jeho návrate do života sa stal populárnym v britskej tlači. Hill, ktorý trpí vzácnou a...

Svetové predčasne narodené dieťa prekonalo 0% šancu na prežitie a tento rok oslávilo svoje tretie narodeniny.

Vtedy ste to ešte nevedeli, ale 6. júna 2020 sa Beth Hutchinsonová zapísala do histórie tým, že porodila predčasne narodené dieťa na svete. Táto novopečená...

Vtip Dňa: Neuveriteľná Odpoveď Od Slovenského Študenta

Odpoveď študenta bola tak “hlboká”, že ju profesor prostredníctvom internetu zdieľal so svojimi kolegami a tak sa mohla dostať až k nám. Otázku položili...
Verified by MonsterInsights