Prečo dávali v starých domoch okno medzi kuchyňou a kúpeľňou? Toto zistenie vás prekvapí

Iste si každý z nás všimol, že v niektorých domoch majú zabudované okno medzi kuchyňou a kúpeľňou (s vaňou alebo kombinovanou), a možno niektorí aj bývajú v takýchto domoch.

Tak na čo slúžia tieto okienka, keď v každom dome je už zavedená elektrina? Redakcia „Mysmezeny.sk“ sa rozhodla rozlúštiť túto záhadu a podeliť sa o ňu s vami.

Podľa jednej verzie, budovali okienka podľa stavebných plánov do domov, kde ohrievali vodu plynom.

V prípade explózie, tlak plynu vybil okno a steny zostali neporušené. Avšak plynové ohrievače sú relatívne nové, začali sa budovať počas socialistickej éry,

Podľa všetkého, okno na kúpeľni plnilo viacero funkcii, jednou z najdôležitejších bolo svetlo.

 Elektrina sa začala zavádzať do domovoch na prelome 19. a 20. storočia. V prípade, že si chcel niekto ísť ruky, musel na krátku dobu zapáliť sviečku alebo petrolejovú lampu a to bolo veľmi nepríjemné. Okienko im pomohlo nájsť umývadlo aj mydlo.

Okrem toho, tieto okienka poskytovali lepšie vetranie. Bolo ich možné otvoriť a vyvetrať celú miestnosť, zbavujúc sa vlhkosti. Mohli ste sa ubezpečiť, či je všetko v poriadku, keď je vaše dieťa v kúpeľni, alebo pomôcť blízkemu, ak mu prišlo nevoľno počas kúpania sa.  Tak toto sú dôvody, prečo sa budovali okienka medzi kuchyňou a kúpeľňou. Ak sa vám článok páčil, zdieľajte ho so svojimi priateľmi.  

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsov, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Prečo dávali v starých domoch okno medzi kuchyňou a kúpeľňou? Toto zistenie vás prekvapí”