Študent sa rozhodol, že bude žiť mesiac z 20-timi eurami. Ako to všetko dopadlo?

Študent Petrohradskej štátnej univerzity Alexej Zyryanov uskutočnil spoločenský experiment. Snažil sa mesiac vyžiť zo svojho štipendia, ktoré činilo približne 20 €.

Myšlienka experimentu sa zrodila v študentskej jedálni. Alexej si z domu priniesol pohánku s vajíčkami a spolužiaci si všimli, že na takéto jedlo minie každý deň 50 rubľov – cca 0,60 centov.

Odhadli, že s takouto stravou sa dá vyžiť len vďaka štipendiu.

Alexej zvyčajne dostáva 1572 rubľov – cca 20 €. z tejto sumy minie na domácnosť 100 rubľov – 1,30 € (kúpil si mydlo, toaletný papier, vreckovky, zubnú pastu, prací prášok a balenie vlhkých obrúskov).

Na potraviny mu zostalo 1472 rubľov.

Štipendium je určené pre študentov z rodín s nízkymi príjmami a zvyčajne sa delí na sociálne a prospechové. Jedná sa o 3518 rubľov – 45 eur. 1035 rubľov – 13 € vynaloží na cestovanie, 300 rubľov – 4€ na telefonovanie a 200 rubľov – 2,60€ na zaplatenie ubytovania. Takto mu ostáva približne 2000 rubľov 26€ na stravu a domácnosť. Suma, ktorú Alexej minie na potraviny je dokonca nižšia.

Фото Алексея Зырянова

Študent mal dosť peňazí na tri jedlá denne. Jeho jedálniček sa skladal z ovsených vločiek, tmavej čokolády, banánov, vajec, pohánky s vajcami a kapusty s mrkvou. Alexej minul každý deň 13 až 53 rubľov -0,70 €.

„Tento mesiac som zjedol asi 3 kg ovsených vločiek a pohánky, 1 kg hrachu, 150 vajec a 5 hlávok kapusty, 3 čokolády, 10 banánov a 3 balenia tyčiniek zo semienok. Ostal mi 1 rubeľ.“

Фото Алексея Зырянова

Prechod na iné potraviny bol takmer bezbolestný. Jedinou nevýhodou bolo odopieranie kefíru po športovom výkone.

Experiment začal 23. februára. V tom čase vážil 73,5 kg. Po mesiaci života na štipendiu schudol na 68,5 kg. Alexej však tvrdí, že schudol, pretože si zvykol jesť menej.

V prípade potreby by mohol dvojnásobne zvýšiť množstvo pohánky a ovsenej kaše.

Dostatočné množstvo tukov získaval z vajec, pohánky, hrášku a horkej čokolády. Bielkoviny z vajec, pohánky, hrášku a uhľohydráty z pohánky, banánov a hrášku. Alexejovi však chýbalo železo, problém by však vyriešil, ak by jedol jablká.

Фото Алексея Зырянова

Študent sa snažil ukázať deťom z chudobných rodín, ako aj cezpoľným študentom, že dokážu nastúpiť na najlepšiu univerzitu v krajine a prežiť v Petrohrade len vďaka ich štipendiám. Pokúsil sa tiež odhaliť potenciál nedocenených produktov. Na základe výsledkov zistil, že rozumnejšie je namiesto müsli kupovať balenie ovsených vločiek a tmavej čokolády – je to prospešnejšie a lacnejšie. Kapusta je lepšia než čipsy alebo popcorn – je chutná a chrumkavá.

Фото Алексея Зырянова

Alexej chcel, aby sa o jeho experimente dozvedeli aj iní ľudia a začali premýšľať o tom, čo jedia.

„Nechystám sa pokračovať v experimente, jedine ak by som dostal nové nápady. So zdravím nemám žiadne problémy, povedal by som, že je to ešte lepšie.

Pociťujem ľahkosť v bruchu, vyrážky sú preč a rýchlejšie zaspávam.

Vyskytli sa isté nedostatky vitamínov, no nie je to nič znepokojujúce, skôr podmienené rôznymi faktormi. Ohromuje ma však niečo iné. Ľudia, ktorí konzumujú päťnásobné množstvo odporúčanej dávky tukov a sacharidov. Niekoľko rokov jedia plnené knedle, majonézu, snickers, no nemajú žiaden strach o svoje zdravie.

Vyzývam všetkých ľudí, aby boli skromnejší,“ povedal Alexej Zyryanov.

 

zdroj:rosbalt.ru

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Študent sa rozhodol, že bude žiť mesiac z 20-timi eurami. Ako to všetko dopadlo?”