V peňaženke ju nosil každý. Za jednokorunačkou je toto neuveriteľné tajomstvo mladej ženy

Bedřiška Synková (85) bola v 50. rokoch minulého storočia odsúdená za vlastizradu. Vtedy len 19-ročná dievčina aj napriek zákazu od komunistického režimu viedla skautský oddiel Ostříž.

Potom čo ju zatkli a odsúdili si mala vo väzení odsedieť 10 rokov.

Jej príbeh sa však dostal k sochárke Márii Uchytilovej-Kučovej, ktorá podobizeň Bedřišky zvečnila na československej jednokorunáčke.

Jej návrh takmer neprešiel no nakoniec ho presadil vtedajší minister financií.

A tak aj komunisti, ktorí dievčinu odsúdili nevedomky platili s peniazmi s podobizňou odsúdenej “vlastizradkyne”.

Nikto sa o tom nesmie dozvedieť

Písal sa rok 1954 a vtedy len 19-ročná Bedřiška bola odsúdená na 10 rokov za mrežami za vlastizradu vtedajším komunistickým režimom.

Jej matka o príbehu porozprávala v umeleckej škole, kde pracovala ako sekretárka. Smutný príbeh začula aj sochárka Mária Uchytilová-Kučová, ktorá vymyslela radikálne riešenie. V tom čase sa vtedajší režim rozhodol vydať nové platidlo a tak do súťaže sochárka poslala svoj návrh. „Byla tak rozčilená. Řekla:

“Prineste mi fotografiu, ja sa to pokúsim spracovať a dám to na tú korunu. Nikto to ale nesmie vedieť,“ spomenula si Synková.

Podľa historika Prokopa Tomeka by tak pri preukázaní, že sa jedná o úmysel poškodiť štát alebo ak by to uznali ako formu sabotáže, mohla sochárka skončiť veľmi zle.

 

Zdroj: zpravodajstvi.sumpersko.net

Sochárka však aj napriek možným rizikám do súťaže poslala svoj návrh, kde na jednokorunáčke dievča (Bedřiška) sadí lipu.

Spomedzi viac ako 100 návrhov si komisia ale nevybrala Uchytilovej návrh.

Posledné slovo mal nakoniec vtedajší minister financiíí, ktorý si nevedomky vybral práve návrh vyobrazujúci odsúdené dievča.

Touto mincou sa začalo platiť v roku 1957 zatiaľ čo si dievča stále odpykávalo svoj trest vo väzení. To však nedalo matke mladej dievčiny a tak sa snažila svoju dcéru z väzenia dostať.

 

1kcs reverse 4551v.jpg
Zdroj: cs.wikipedia.org

Pustite moju dcéru na slobodu

Problém bol však taký, že na úradoch nikoho nepoznala a tak jej misia oslobodiť svoju dcéru bola takmer nemožná.

No nevzdala sa a pred ústredným výborom komunistickej strany si prečítala tabuľky s menami úradníkov a vybrala sa za jedným z nich.

Ten ju však odbyl so slovami, že jeho rezort sa takýmito vedami nezaoberá.

No Bedřiškina mama ho postrašila s tým, že s vecou pôjde k inému úradníkovi.

Ako Synková vysvetlila, vtedy sa jeden druhého bál a nevedel či to nie je náhodou nejaké “veľké zviera”. Úradník jej napokon povedal aby list u neho nechala.

„Pretože to bolo na ÚV KSČ, Novotný to podpísal, ani nevedel čo,“ povedala Synková o vtedy mocnom komunistovi Antonínovi Novotnom.

Zdroj: zpravodajstvi.sumpersko.net

Platilo sa s ňou takmer 35 rokov!

Aj vďaka jeho podpisu si Bedřiška namiesto 10 rokov odsedela “iba” 5 rokov.

Po prepustení z väzenia sa stretla s umelkyňou, ktorá dostala jej podobizeň do peňaženiek naprieč celým Československom. Keď sa politická atmosféra rokom 1967 postupne uvoľňovala sa Bedřiška vrátila k milovanému skautingu.

No príjazd vojsk Varšavskej zmluvy nasledujúci rok všetko opäť zmenil a tak sa s manželom a synom Albertom presťahovala do Viedne.

Následne sa presťahovali do Švajčiarska, kde doteraz už 85-ročná Bedřiška žije.

Avšak sochárka Marie Uchytilová sa nedožila slobodného Československa, keďže zomrela len deň pred Zamatovou revolúciou v roku 1989.

S jej slávnou mincou sa tak platilo takmer 35 rokov až do konca roka 1992 pokým sa Československo nerozdelilo.

Pani Bedřiška Hoffmanová (za slobodna Synková) v reportáži Českej televízie

Zdroj: zpravodajstvi.sumpersko.net

zdroj: zpravodajstvi.sumpersko.net

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “V peňaženke ju nosil každý. Za jednokorunačkou je toto neuveriteľné tajomstvo mladej ženy”