Všetci si mysleli, že muž, ktorý sa pokúsil utiecť z Alcatrazu, sa stal potravou pre ryby v mori. O 50 rokov neskôr dostala FBI list!

Kedysi na americkom ostrove Alcatraz existovalo maximálne strážené väzenie. Držali tam tých najskúsenejších zločincov, prvotriednych darebákov, recidivistov, ktorí už ušli z predchádzajúcich miest zadržania.

Vedenie Alcatrazu bolo hrdé, že v celej histórii tohto miesta sa z neho nepodarilo uniknúť ani raz.

Avšak len nedávno sa ukázalo, že najmenej trom lupičom naraz sa podarilo dostať z legendárneho väzenia!

Všetci si však boli istí, že títo muži už dlho kŕmia ryby na dne mora.

11. júna 1962 sa John Anglin, Clarence Anglin a Frank Morris oslobodili zo svojich trestov.

Všetci traja boli ťažkými zločincami.

Bratia Anglinovci boli zapletení v zločinoch s kradnutými autami áut a lúpežami a Morris, ktorý gang viedol, bol známy ako bankový lupič a skutočný majster útekov.

Zločincom trvala príprava úteku celých 365 dní. Lupiči, ktorí snívali o slobode, vyliezli do ventilácie pomocou vŕtačky vyrobenej z kovovej lyžice, v nešťastí odniesli spolubojovníkom 50 pogumovaných búnd, z ktorých plánovali postaviť plť, a pozorne si preštudovali harmonogram pracujúcich strážnikov.

Útek spočiatku plánovali 4 lupiči, ale raz sa jeden zo zločincov jednoducho nemohol dostať z cely.

Práve on neskôr polícii prezradil všetky detaily prefíkaného plánu komplicov.

Výmenou za to úrady sľúbili, že neobvinia nešťastného banditu z pokusu o útek z Alcatrazu.

Maurice a bratia Anglinovci nechali vopred pripravené figuríny z papierovej drte na svojich posteliach. Na vankúšoch boli atrapy hláv.

Utajený príchod na breh sa udial okolo 22. Hodiny, kedy utečenci bez problémov nafúkli svoj provizórny čln a odplávali na slobodu. Neprítomnosť trojice väzňov sa zistila až ráno.

Podľa oficiálnej verzie sa muži jednoducho utopili v zúriacom mori. V ten deň bola voda veľmi studená.

Okrem toho pár dní po úteku našli na ostrove susediacom s Alcatrazom tašku s osobnými vecami bratov Anglinovcov a podomácky vyrobenú záchrannú vestu so stopami po zuboch.

A námorníci z lode, ktorá sa plavila neďaleko, hovorili o mŕtvole vo väzenskej uniforme, ktorú videli vo vode.

Tým sa však príbeh troch utečencov nekončí…

Prípad úteku kriminalistov nie je podľa zákona doteraz uzavretý. Príkaz na zatknutie vyprší, až keď každý z trojice oslávi sto rokov.

Vyšetrovateľ, ktorý na prípade teraz pracuje, si je istý, že utečencom sa podarilo prežiť.

Vyššie uvedený obrázok je len jedným z dôkazov, ktoré muž za tie roky nazbieral.

Podľa príbuzného bratov Anglinových, ktorý dal polícii túto fotografiu, bola urobená v roku 1975!

Navyše, po úteku Johna a Clarencea ich matka dostávala niekoľko rokov po sebe na narodeniny od neznámeho odosielateľa kytice kvetov. Raz dokonca dostala pohľadnicu z Južnej Ameriky!

A na pohrebe nešťastníka, podľa povestí, boli dvaja muži oblečení ako ženy. Najpresvedčivejším dôkazom toho, že utečenci prežili, je však list z fotografie vyššie. Experti FBI ho dostali v roku 2013.

Autor listu sa volal John Anglin, najstarší z bratov.

Umierajúc na rakovinu sa chcel vydať úradom za trest odňatia slobody výmenou za potrebné lekárske zákroky.

Podľa Johna Frank Morris zomrel v roku 2005 a Clarence v roku 2011.

Tajná služba sa rozhodla zverejniť obsah listu len nedávno, keď experti definitívne určili: rukopis autora sa naozaj zhoduje s rukopisom zločinca na úteku.

Do uplynutia platnosti zatykača na trojicu zostane osud utečencov zahalený rúškom tajomstva.

Podľa listu sú Morris a bratia Anglinovci už mŕtvi. Vyšetrovateľ, ktorý má na starosti prípad sa však domnieva, že sa im naozaj podarilo ujsť z najstráženejšieho väzenia!

zdroj

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Všetci si mysleli, že muž, ktorý sa pokúsil utiecť z Alcatrazu, sa stal potravou pre ryby v mori. O 50 rokov neskôr dostala FBI list!”