Psychológ vytvoril test pozostávajúci z troch otázok, ktorý ukáže úroveň vášho intelektu za minútu

V roku 2005 vytvoril psychológ Shane Frederick najkratší test na hodnotenie intelektu. Má len tri otázky, ktoré musíte odpovedať tak rýchlo ako je to možné.  Odpovede si dokonca môžete skontrolovať sami!

Mysmezeny.sk vás pozýva na vykonanie tohto testu a skontrolovanie vašich kognitívnych schopností práve teraz. Zamyslite sa trochu, napíšte svoje odpovede a porovnajte ich s tými správnymi.

otázky

  1. Tenisová raketa a lopta stojí 1 dolár a 10 centov dohromady.  Tenisová raketa je o 1 dolár drahšia ako lopta. Koľko stojí lopta?
  2. 5 strojov vyrobí 5 detailov za 5 minút.  Koľko minút bude trvať 100 strojom vytvoriť 100 detailov?
  3. V rybníku rastú vodné lekná. Rastú pomerne rýchlo dvojnásobným rozmiestnením každý deň. Bude im to trvať 48 dní na úplné pokrytie jazierka.  Koľko dní potrebujú vodné lekná na pokrytie polovice rybníka?

Shane Frederick je profesor na Yale Fakulkty Manažmentu.  Špecializuje sa na výskum o tom, ako sa ľudia rozhodujú a robia voľbu. Dokonca spolupracoval s nositeľom Nobelovej ceny Danielom Kahnemanom. Spolu s jeho tímom Frederick uskutočnil prieskum na približne 1000 ľuďoch, ktorí čiastočne pozostávali zo študentov veľkých amerických univerzít.

Okrem testovania kognitívnych schopností týchto ľudí sa vedci tiež opýtali na jednu vec.  Opýtaným bolo ponúknutých 3 400 dolárov hneď alebo 3 800 dolárov za mesiac. Ako sa ukázalo, väčšina ľudí, ktorí získali nízke skóre v teste, nesúhlasila s čakaním a uprednostnili dostávanie okamžitej menšej sumy. Naopak, ľudia s vysokými výsledkami v testovaní preukázali silnú vôľu, ktorá im pomohla získať vyššiu odmenu.

Myšlienka testu spočíva v tom, že najprv prídu na myseľ nesprávne odpovede: 100 centov, 100 minút, 24 dní.  Tieto odpovede boli často obdržané od ľudí s intuitívnym myslením, zatiaľ čo tí, ktorí majú racionálnejší typ myslenia, dali v priemere lepšie odpovede.

 

Odpovede

  1. Odpoveď je 5 centov Ak by lopta stála 10 centov, raketa by mala stáť 1 dolár a 10 centov, zatiaľ čo to predstavuje koľko stoja obidve položky dohromady.
  2. Odpoveď je 5 minút. Počet strojov neovplyvňuje množstvo času potrebného na vytvorenie jedného detailu.
  3. Odpoveď je 47 dní, nie 24. Ak sa množstvo lekna denne zdvojnásobuje a počet dní potrebných pre úplne zakrytie rybníka je 48, je logické, že lekná pokryjú polovicu rybníka jeden deň predtým.

Dokázali ste na tieto otázky správne odpovedať na prvý raz?  Zdieľajte svoje výsledky s nami v komentároch!

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Psychológ vytvoril test pozostávajúci z troch otázok, ktorý ukáže úroveň vášho intelektu za minútu”