Rozdiely medzi tínedžermi z čias socializmu a modernou generáciou. TENTO DETAIL JE NA UVÁŽENIE

Menia sa nielen krajiny, ale aj ľudia, ktorí v nich žijú. Ako sa líšia socialistickí tínedžeri od tých dnešných a sú tieto zmeny dôležité pre našu spoločnosť ako celok?

Psychologické rozdiely medzi modernými adolescentmi a tými z čias socializmu sa dajú ľahko spozorovať. Vďaka dotazníkom vedcov, ktoré vyplnili mladí ľudia v roku 1989, ako aj moderní tínedžeri, možno vyvodiť veľmi zaujímavé závery. Napríklad, ich ambície sú v súčasnej dobe oveľa vyššie. Vzrástla rovnakým spôsobom ako úcta k sebe samému.

Na druhej strane, dnešná mládež má oveľa menšiu zodpovednosť. Nie je to žiadne prekvapenie, nakoľko spoločnosť sa usilovne snaží chrániť deti pred nezávislosťou.

Pre tínedžera v roku 2022 je oveľa dôležitejšie žiť v danom okamihu, uspokojiť svoje ambície a osobné túžby. Ale záujmy iných ľudí, dokonca aj tých najbližších, nie sú pre nich prioritou.

woman reading book while sitting on chairunsplash

Radosť z detstva

Moderné materstvo sa výrazne líši od toho, čo bolo predtým. Matky sú hrdé na to, že s dieťaťom trávia veľa času a môžu mu venovať nielen určité materiálne výhody, ale aj svoju pozornosť. Aj matky, ktoré sú zaneprázdnené kariérou, sa snažia aktívne zapájať do života ich dieťaťa.

V časoch socializmu nebolo zvykom nejako zdôrazňovať pohlavie vášho dieťaťa. Teraz matky s radosťou robia zo svojich dievčat malé princezničky. Aj prvé vzťahy sa začínajú už takmer v škôlke.

woman laughing beside woman smiling sitting on tufted sofa inside the roomunsplash

Vedia, ako sa dohovoriť s rodičmi

Matky sú dnes oveľa liberálnejšie, ale aj oveľa vzdelanejšie v oblasti pedagogiky. Vedia budovať vzťahy s tvrdohlavými tínedžermi, aby sa necítili pod tlakom. Rodičia učia svoje deti, aby vo všetkom našli kompromis, viac sa s nimi rozprávajú a vnímajú ich ako rovnocenných partnerov.

Skúšajú svoje možnosti v rôznych oblastiach

Teraz sa deti neboja pustiť sa do úplne neznámych vecí. S príchodom internetu sa objavil obrovský zdroj informácií, ktoré môže každý využiť. V dnešnej dobe je zriedkavé, že by sa nejaké aktivita či koníček zdal byť príliš komplikovaný alebo nepochopiteľný. Toto je pozitívna zmena, pretože oveľa viac ľudí má príležitosť robiť presne to, čo chcú.

boy jumping off from red scooterunsplash

Vytvárajú si vlastné normy

Samotná rozmanitosť a dostupnosť takmer všetkého má zaujímavú spätnú väzbu. Ich reakcie sú zmierlivejšie. Dokážu vnímať veľa pokušení a odolávať im. Nie je to len o jedle a zábave, týka sa to aj politických názorov.

Sú kritickí voči informáciám

Deti a tínedžeri sú zvyknutí dozvedieť sa o všetkom na internete. Mnohí si však uvedomujú, že zdroje informácií môžu byť veľmi rozporuplné a nemali by všetkému veriť. Najlepšou taktikou je zhromaždiť informácie z viacerých zdrojov a potom ich starostlivo analyzovať a zdôrazniť hlavnú vec.

 

Často je to práve nepochopenie všetkých týchto rozdielov, ktoré vytvára skutočnú priepasť medzi generáciami. Každý považuje svoje názory za jediné správne. Pravdou je, že spoločnosť sa vyvíja a mení každú sekundu. Prispôsobujeme sa nášmu prostrediu odmietaním starých životných zásad a učením sa nových vecí. Nemali by ste sa preto venovať iba sebe a svojmu vnímaniu sveta.

Zdroj: takprosto.cc

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Rozdiely medzi tínedžermi z čias socializmu a modernou generáciou. TENTO DETAIL JE NA UVÁŽENIE”