Vedci náhodne objavia nový orgán v ľudskej hlave. Na čo slúži?

Vedci neustále objavujú nové veci, pričom jedným z posledných objavov je nový orgán v ľudskej hlave.

Nový nález od holandských vedcov prekvapil, pretože v tom období študovali rakovinu prostaty. Pri skúmaní súboru CT a PET snímok si pacienti v Holandskom onkologickom ústave všimli nový súbor predtým neidentifikovaných orgánov.

Za posledný objav sa považuje súbor veľkých slinných žliaz (nazývaných tubárne slinné žľazy) umiestnených za nosom. V mieste, kde sa nosová dutina stretáva s hrdlom. Ale aký je ich účel ? Žľazy sú zjavne na to, aby „zvlhčovali oblasť hrdla za nosom a ústami“, uvádza The New York Times. Objavenie žliaz bolo pre mnohých vedcov šokom a nemohli uveriť tomu, ako dlho zostávali bez povšimnutia.

Netherlands Cancer Institute

Dr. Wouter Vogel, radiačný onkológ z Holandského onkologického ústavu, uviedol:

„Ľudia majú tri sady veľkých slinných žliaz, ale nie na tomto mieste. Pokiaľ vieme, jediné slinné žľazy sú mikroskopicky malé a tisícka je rovnomerne rozložených po celej sliznici. Predstavte si teda naše prekvapenie, keď sme ich našli.“

Aj keď tím vedcov chce viac skúmať tieto žľazy je zjavne dosť ťažké sa k nim dostať. Dr.Vogel vysvetlil, „poloha nie je príliš prístupná a na jej zistenie potrebujete veľmi citlivé zobrazovanie.“

Doktor Vogel dodal, že objavenie žliaz by mohlo vysvetliť, prečo mnoho ľudí, ktorí podstúpia rádioterapiu hlavy, často trpí následkami sucha v ústach a problémami s prehĺtaním. Verí sa, že „jediný nesprávne zameraný zásah“ rádioterapie môže natrvalo poškodiť jemné tkanivá, pretože „sa ich nikdy nikto nepokúsil chrániť“, uviedol Dr. Vogel.

Vedci dúfajú, že tento objav pomôže pacientom s rakovinou prekonať menšie komplikácie po rádioterapii, pretože sú presvedčení, že veľa komplikácií súvisí so slinnými žľazami.

„U väčšiny pacientov by malo byť technicky možné vyhnúť sa žiareniu v tejto oblasti, novoobjaveného systému slinných žliaz rovnakým spôsobom, ako sa snažíme ušetriť iné žľazy,“ uviedol Vogel.

www.pexels.com

Dospel k záveru, že ich „ďalším krokom“ je vypracovanie spôsobu, ako šetriť žľazy počas liečby v nádeji, že „u pacientov sa môže vyskytnúť menej vedľajších účinkov, ktoré prospejú k ich celkovej kvalite života po liečbe“.

Zdroj: www.unilad.co.uk

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Vedci náhodne objavia nový orgán v ľudskej hlave. Na čo slúži?”