Zdravotná sestra odhaľuje 5 najčastejších ľútostí na smrteľnej posteli svojich pacientov

Smrť je niečo, čo sa týka nás všetkých. Nikto ešte nevymyslel zázračnú tabletku, po ktorej by ste sa stali nesmrteľnými, alebo by ste omladli o pár rokov. Preto je dôležité si život užiť plnými dúškami, aby ste na jeho konci, keď sa pozriete späť niečo neoľutovali.

Áno hovorí sa to ľahko. Môžete si dať nespočetne veľa predsavzatí, čo všetko ešte chcete stihnúť, splniť si sny, alebo si len urobiť viac času na svojich blízkych. Keď ste už ale starý, a zdravie vám už tak dobre neslúži. Prečítajte si krátky úryvok od zdravotnej sestry.

Dlhé roky som pracovala v zariadeniach paliatívnej starostlivosti.

Moji pacienti boli tí, čo odišli z domu a prišli k nám zomrieť. Bývala som s nimi počas posledných 3 až 12 týždňov ich života. Ľudia veľmi dospejú, keď čelia vlastnej smrteľnosti.

Každý človek zažíva rôznu paletu pocitov, akými sú napríklad očakávané, zapieranie, strach, hnev, ľútosť, ešte viac zapierania a nakoniec zmierenie. Každý jeden pacient však pred tým, než navždy odišiel, našiel pokoj pre svoju dušu. Každý jeden z nich. Keď som sa ich pýtala, čoho najviac zo svojho života ľutujú, prípadne čo by urobili inak, stále znovu a znovu spomínajú rovnaké témy.

1. Prajem si, aby som žil svoj vlastný život, nie život, ktorý odo mňa očakávali iní

Táto ľútosť bola najčastejšie zo všetkých. Keď si ľudia uvedomia, že ich život takmer skončil, a zahľadí sa na neho spätne s čistou mysľou, tak vidí, ako sa mnohé z ich snov nikdy nenaplnili. Väčšina ľudí si nesplnila ani polovicu svojich snov a museli umrieť s vedomím, že to bolo kvôli rozhodnutiam, ktoré urobili, prípadne ktoré neurobili. Je veľmi dôležité si počas života naplniť aspoň časť svojich snov.

Od momentu, kedy stratíte zdravie, je už neskoro. Zdravie prináša slobodu, o ktoré len málo ľudí tuší. Uvedomí si to až vtedy, keď už ho nemajú.

2. Prajem si, aby som nebýval pracoval tak tvrdo

Toto vyšlo z každého muža, o ktorého som sa starala. Zmeškali detstvo svojich detí aj starobu svojich rodičov. Aj ženy občas vyjadrovali túto ľútosť. Avšak keďže väčšina bola zo staršej generácie, zvyčajne neboli v rodine tých, čo zarábali peniaze. Všetci muži v mojej starostlivosti hlboko ľutovali, že strávili tak veľkú časť svojich životov na bežiacom páse vo svojej práci.

Zjednodušením svojho životného štýlu a urobením správnych rozhodnutí počas života je možné nepotrebovať taký príjem, aký si myslíte, že potrebujete. Vytvorením viac miesta vo svojich životoch sa stanete šťastnejšími a viac otvorenými novým príležitostiam, ktoré budú viac vyhovovať vašim novým životným preferenciám.

3. Želám si, aby som mal väčšiu odvahu vyjadriť svoje city

Mnohí ľudia potláčali svoje emócie, aby si udržali krok s ostatnými. Výsledkom bolo, že sa uspokojili s priemernou existenciou, a nikdy sa nestali tým, kým sa vďaka svojmu skutočnému potenciálu mohli stať. Mnoho z nich si vypestovalo ochorenia vyplývajúce z ich trpkosti a nevôli, ktoré si so sebou nosili.

Nedokážeme kontrolovať reakcie druhých. No je pravda, že keď zmeníte to, kým ste a budete hovoriť pravdu, ľudia na to spočiatku zareagujú nepriaznivo. Na konci to však posunie váš vzťah s nimi na úplne inú a zdravšie úroveň. Buď sa stane to, a ak nie, tak to aspoň ukončíte nezdravý vzťah vo vašom živote. Pri každej z týchto dvoch možností ste vy víťazom.

4. Prajem si, aby som bol zostal v kontakte so svojimi priateľmi

Často si neuvedomovali plné prínosy starých priateľstiev, kým sa neocitli týždne pred smrťou, keď už bolo neskoro ich znovu vyhľadať. Mnohí sa ocitli natoľko uviaznutí vo vlastných životoch, že nechali zlaté kamarátstvo prekĺznuť medzi plynúcimi rokmi.

Videla som hlboké ľútosti z toho, že nedali týmto vzťahom čas ani námahu, ktorú si zaslúžili. V čase umierania chýba priatelia každému. Je bežné prehliadať priateľov počas zaneprázdneného života.

Avšak keď sa blíži vaše smrť, fyzické detaily života sa strácajú. Ľudia si chcú dať do poriadku svoje finančné záležitosti, ak je to možné. Avšak nikdy to nie sú peniaze alebo status. Usporiadať si veci chce väčšina z nás kvôli ľuďom, na ktorých nám záleží. Potom však už sme príliš chorí a unavení pre túto úlohu. Na konci to jediné, na čom záleží, je láska a vzťahy. To je všetko, čo v posledných týždňoch života zostáva. Láska a vzťahy.

5. Želám si, aby som bol si dovolil byť šťastnejší

Táto ľútosť je prekvapivo veľmi bežná. Mnohí si až do posledných dní neuvedomovali, že šťastie je voľba. Boli zaseknutí v starých vzoroch a zvykoch. Takzvaný komfort zo známych vecí zaplnil ich emocionálne aj fyzické svety. Strach zo zmeny ich nútil pretvarovať sa pred ostatnými, aj pred sebou samými.

Avšak niekde hlboko vnútri túžili sa opäť smiať. Keď ste na smrteľnej posteli, to čo si o vás myslia iní, je niekde v diaľke, preč od vašej mysle. Aké krásne je na to nemyslieť a znova sa smiať, dlho pred tým, než umriete. Život je voľba. Je to váš život. Zvoľte si vedome, vyberte si múdro, zvoľte si čestne. Zvoľte si šťastie.

zdroj:takprosto.cc

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Zdravotná sestra odhaľuje 5 najčastejších ľútostí na smrteľnej posteli svojich pacientov”