Komplikuje vám život? Skvelé triky a tipy na účinnú liečbu akné

Napriek svojej vysokej odolnosti môže aj naša pleť trpieť rôznymi ochoreniami a problémami. A žiaľ, aj boj s akné, ktorý medzi problematické stavy určite patrí, si vyžaduje trochu trpezlivosti. Pokiaľ sa ale dokážete vyhýbať niektorým rizikovým faktorom, vznik akné nemusí byť tak silný a komplikovať vám život.

Pokračujte v čítaní, a zistíte, ktorá liečba akné je pre vás tá pravá.

Čo je a prečo akné vzniká?

Napriek tomu, že akné nie je tak závažný problém ako rosacea, netreba jeho výskyt podceňovať.

Akné je najčastejším kožným ochorením u dospievajúcich a mladých dospelých. Najčastejším dôvodom vzniku sú hormonálne zmeny.  Počas puberty telo produkuje viac mužských pohlavných hormónov – dokonca aj u dievčat – a tie spôsobujú, že kožné mazové žľazy produkujú viac tuku alebo kožného mazu.

Úlohou mazu je chrániť pokožku a udržiavať ju pružnú – ale keď sa nadprodukciou mazové žľazy upchajú, môžu sa objaviť čierne bodky. Tie sa môžu zapáliť, výsledkom čoho sú pupienky alebo bolestivé zápalové uzlíky. Akné sa preto vyskytuje predovšetkým tam, kde je veľa mazových žliaz: na tvári, ramenách, chrbte a hrudníku.

Aká je najlepšia liečba akné?

Akné u mladých ľudí je zvyčajne otázkou času. Okolo 20. roku života akné často samo ustúpi, pretože hormonálna rovnováha sa stabilizuje. Akné pretrváva len asi u desatiny postihnutých po 25. roku života. Dobrou správou je, že účinná liečba akné nemusí byť vôbec náročná a pozostáva z nasledujúcich krokov.

Pri pleti, ktorá je náchylná na vznik akné, je dobré používanie PH-neutrálnych čistiacich prostriedkov. Aj sledovanie súvislosť medzi stravou a akné má svoj význam. Kvalitné potraviny domov vyberajte preto s rozumom a na základe toho, ako vám prospievajú. Na zahodenie nie je ani občasná relaxácia, šport a vyhýbanie sa fajčeniu a nezdravému životnému štýlu.

Ak tieto opatrenia starostlivosti o pleť a životosprávy akné dostatočne nezlepšia, poraďte sa s dermatológom.

Zdroj obrázka: MillaF/Shutterstock.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Komplikuje vám život? Skvelé triky a tipy na účinnú liečbu akné”