Prečo niektoré chlpy na ľudskom tele dokážu narásť do väčších rozmerov? Toto je dôvod

Toto sa už stalo mnohým z nás. Poškriabeme si krk alebo ruku a zrazu natrafíme na smiešne dlhý biely chlp, ktoré akoby narástli počas noci. Ak sa to stalo aj vám a mysleli ste si, že ste jediný človek na planéte Zem, vedzte, že nie ste sami.

Odkiaľ teda pochádzajú?

Why Some of Your Body Hair Can Grow Absurdly Long                                                        reddit.com

Pre tieto náhodné dlhé tenké chĺpky neexistuje žiadny konkrétny termín. Existujú však teórie, ktoré tento jav vysvetľujú.

Dermatológovia naznačujú, že abnormálne dlhé jednotlivé chĺpky sú vytvorené hormonálnymi a genetickými faktormi, ktoré spôsobujú, že jednotlivé chĺpky rastú dlhšie ako iné.

Náhodné mutácie umožňujú niektorým „vybraným“ vlasovým folikulom zostať dlhšie v takzvanej anagénnej fáze, v ktorej vlasy aktívne rastú.

Vďaka tomu má tento osamelý folikul viac času na dorastanie dlhších vlasov. Hormonálne výkyvy, ktoré sa vyskytujú na rôznych miestach, napríklad na brade alebo v T-zóne, môžu tiež spustiť abnormality týkajúce sa chĺpkov.

Ak vám vadia, dermatológovia navrhujú, aby ste si ich vytrhli pinzetou, ako zvyčajne napríklad pri trhaní obočia.

Why Some of Your Body Hair Can Grow Absurdly Long                                                          reddit.com

Tieto chĺpky sú veľmi tenké a blízke farbe našej pokožky. V porovnaní s našimi „normálnymi“ vlasmi sú ťažšie rozoznateľné. Preto nám niekedy môže trvať dlho, kým ich objavíme – jednoducho zostanú bez povšimnutia.

Všimli ste si už na svojom tele tieto smiešne dlhé chĺpky?

 

Zdroj: brightside.me

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Prečo niektoré chlpy na ľudskom tele dokážu narásť do väčších rozmerov? Toto je dôvod”