Seniorov čaká ďalšia zmena! Najnovšie si budú musieť splniť túto povinnosť!

Seniori a poberatelia dôchodkov, žijúci mimo územia Slovenska, ktorí poberajú dôchodky od Sociálnej poisťovne majú povinnosť doručiť poisťovni tzv. potvrdenie o žití.

V prípade, že ide o krajinu Európskej únie, resp. Európskeho hospodárskeho priestoru a Švajčiarska, toto tlačivo je potrebné zaslať jedenkrát ročne do 31. januára.

Ak má poberateľ žije mimo vyššie uvedených oblastí, tlačivo je potrebné zasielať až štyrikrát do roka, najbližšie do 15. januára 2023. Pre dotknuté osoby žijúce v Českej republiky to však neplatí, pretože Sociálna poisťovňa a Česká správa sociálneho zabezpečenia si údaje vymieňajú elektronicky.

Toto tlačivo podľa hovorcu Sociálnej poisťovne uľahčuje vyplácanie dôchodkov a predchádza prípadným komplikáciám pri oneskorenom dokladovaní žitia.

Tieto tlačivá sú momentálne dôchodcom zasielané spoločne s rozhodnutím o zvýšení dôchodku. Dôchodcom odporúča využiť práve tento formulár, keďže obsahuje čiarový kód pre zefektívnenie ich spracovania.

zdroj: femm.interez.sk

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Seniorov čaká ďalšia zmena! Najnovšie si budú musieť splniť túto povinnosť!”