Po 12 rokoch sa mladý muž preberie z kómy a odhalí svoje mrazivé tajomstvo: Všetko vnímal, no nedokázal nič urobiť…

Môže vám to pripadať ako najhoršia nočná mora, akú si človek dokáže predstaviť, byť uzavretý vo vlastnom tele, neschopný pohybu alebo komunikácie a ktokoľvek, vás, si uvedomuje, že ste stále tam.

Bohužiaľ, tieto desivé príbehy sú pre niektorých ľudí realitou.

Záhadné neurologické ochorenie postihlo 12-ročného Juhoafričana menom Martin Pistorius ešte v roku 1988. Začal strácať schopnosť rýchlo sa pohybovať a rozprávať. Všetci si mysleli, že upadol do nekonečnej kómy.

Hoci sa nezdalo, že by si bol vedomý svojho okolia, zďaleka to tak nebolo. O svojom stave vedel aj niekoľko rokov po tom, čo ho uložili do spánku, no nedokázal sa hýbať ani rozprávať, takže nemohol konať.

Až po rokoch jeden z terapeutov zistil, že bol niekde tam, uväznený vo svojom vlastnom tele. Vďaka nemu a rodičom muža sa začala jeho cesta k uzdravovaniu.

„Moje vedomie bolo postupné, takže to nebolo tak, že by som v jednu chvíľu spal a v ďalšiu sa zobudil,“ povedal Martin po tom, čo sa mu konečne vrátil život, aj keď nie úplne. „Chvíľu mi trvalo, kým som si uvedomil, že som uväznený vo svojom tele.“

Dnes je schopný chodiť, ale stratil schopnosť rozprávať. Jeho reč naopak uľahčuje počítačová komunikácia.

Svoju firmu riadi z domu v Essexe v Spojenom kráľovstve, kde býva aj so svojou manželkou.

Martin vyjadril svoje životné skúsenosti slovami v knihe Ghost Boy, ktorá sa stála medzinárodným bestsellerom.

zdroj

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Po 12 rokoch sa mladý muž preberie z kómy a odhalí svoje mrazivé tajomstvo: Všetko vnímal, no nedokázal nič urobiť…”