Prečo potrebujete tento valček na nabíjanie notebooku? Keby ste ho nemali, všetko by bolo komplikovanejšie!

Ak sa pozriete na napájací kábel vášho notebooku, v blízkosti samotného konektora uvidíte malý valček. Premýšľali ste niekedy, čo to je?

Tento valček plní jednu dôležitú funkciu – neutralizuje rušenie zo šnúry a pôsobí ako druh filtra. Preto sa tak nazýva – feritový filter alebo feritový krúžok.

Ak ho rozoberiete, budete prekvapení: vo vnútri je len malý valček z hustého kovu, okolo ktorého je často omotaná samotný kábel. Okrem toho vo vnútri nie je nič – žiadne mikroobvody, žiadne iné elektronické zariadenia.

Valček je vyrobený z feritu, kovu získaného z oxidu železa kombinovaného s oxidmi iných kovov. Feritové krúžky zvyšujú indukčnosť úseku drôtu, ktorý nimi prechádza, čím potláčajú vysokofrekvenčné rušenie.

Typicky sa feritové filtre používajú ako dodatočný externý filter pre zariadenia, ktoré majú dlhé prepojovacie káble. Akýkoľvek netienený kábel totiž produkuje elektromagnetické rušenie, ktoré môže skresliť signály vo vnútri notebooku.

Predtým sa na tienenie kábla po celej dĺžke používal medený oplet, čo bolo dosť plytvanie. V tomto ohľade sú feritové filtre lacnejšie a ľahšie sa používajú, a preto sa okamžite stali populárnymi.

Navyše je celkom logické, že tieto valčeky nechránia len okolité predmety pred rušením, ale aj signál vo vnútri samotného kábla. Preto sa používajú aj na šnúrach na pripojenie fotoaparátov, monitorov či kamier.

Na ochranu kábla pred rušením je asi 3 cm od špičky nasadený feritový krúžok. Pre väčšiu bezpečnosť môžu byť umiestnené na oboch koncoch.

Aj taký malý a nenápadný detail si plní množstvo mimoriadne dôležitej práce!

 

zdroj

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Prečo potrebujete tento valček na nabíjanie notebooku? Keby ste ho nemali, všetko by bolo komplikovanejšie!”