6 zdravých potravín, ktoré môžu byť nezdravé, ak ich zjete priveľa

Mohlo by sa zdať, že príliš veľa dobrých veci nikdy nie je na škodu. Mnohí z nás sa však chytia do pasce bez toho, aby si uvedomili, že tieto potraviny môžu byť rovnako škodlivé ako cukor alebo sodík. Našťastie sa môžeme vyhnúť všetkým vedľajším účinkom tým, že ich budeme konzumovať striedmo.

Našli sme 6 potravín, ktoré sa môžu zmeniť z priateľov na nepriateľov.

1. Banány

Jesť príliš veľa banánov môže spôsobiť zubný kaz. Rovnako ako cukor, aj toto ovocie môže produkovať baktérie poškodzujúce zuby, ktoré poškodzujú vašu zubnú sklovinu. Ale dobrou správou je, že množstvo cukru v banánoch je menej koncentrované. Tiež vás môže bolieť hlava, pretože zrelé banány majú vysoký obsah tyramínu, ktorý môže byť spúšťačom migrény.

2 banány denne sa považujú za zdravé množstvo.

2. Ovos

Ak sa prejedáte ovsom, pravdepodobne budete mať problémy s nadúvaním a vyprázdňovaním. Štúdia ukázala, že príznaky zápchy možno výrazne znížiť, znížením príjmu vlákniny. Navyše, príliš veľa ovsa obmedzuje vstrebávanie vápnika, horčíka a zinku. Okrem toho, príliš veľa ovsa spôsobuje priberanie na váhe.

85-170 gramov sa považujú za zdravé množstvo, v závislosti od vášho denného príjmu kalórií.

3. Syr

Veľké porcie syra vás vystavujú vyššiemu riziku srdcových ochorení. Tento druh potraviny má vysoký obsah nasýtených tukov, ktoré sú známe tým, že spôsobujú ischemickú chorobu srdca. Syr tiež často spôsobuje pálenie záhy kvôli hormónu nazývanému cholecystokinín, ktorý sa uvoľňuje pri jedle.

4. Ryža

Aj keď je ryža chutná, v skutočnosti obsahuje veľmi málo vitamínov. Ak budete jesť príliš veľa ryže, pripravíte sa o všetky ostatné vitamíny. Tiež sa zvýši vaša hladina inzulínu. Najdôležitejšie je, že môže spôsobiť horšiu duševnú výkonnosť v dôsledku nízkej hladiny arzénu.
Normou je obvykle okolo 90 gramov tepelne neupravenej ryže.

5. Brokolica

Brokolica obsahuje tiokyanáty, ktoré spôsobujú nadmernú produkciu hormónov štítnej žľazy. V dôsledku toho vám môžu vypadávať vlasy. Brokolica môže tiež spôsobiť upchatý nos a vyvolať ďalšie alergie, ako sú kožné vyrážky alebo svrbenie.
Denný limit by mali byť 4 šálky brokolice.

6. Čučoriedky

Čučoriedky môžu znížiť hladinu glukózy v krvi pod normálnu hodnotu, čo je nebezpečné pre diabetikov. Bobule tiež riedia krv, takže buďte opatrní, najmä ak užívate akékoľvek lieky. Čučoriedky môžu ovplyvňovať účinnosť vašich liekov. Pri nadmernej konzumácii čučoriedok, si na sebe môžete všimnúť dýchavičnosť, pretože čučoriedky majú vysoký obsah vitamínu K.
Zdravé množstvo je 1 šálka čučoriedok denne.

Zdroj
Zdroj foto: www.unsplash.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “6 zdravých potravín, ktoré môžu byť nezdravé, ak ich zjete priveľa”