Stačí pár húb a toto dokážu s vašim telom. Je úžasné, aké majú zdravé vlastnosti

Nie nadarmo sa hríbu hovorí kráľ húb. Už v dobách starého Ríma bol tento druh húb považovaný za ušľachtilý a užitočný. Výhody hríbov pre ľudské telo sú nepopierateľné a preto by mali v našej strave zaujať právoplatné miesto.

brown mushroom on green grass during daytimeunsplash

V prípade, že ste sa rozhodli obmedziť konzumáciu mäsa, môžete ho nahradiť práve týmito hubami.  Okrem toho, pomáhajú predchádzať mnohým chorobám vďaka prospešným látkam a vitamínom, ktoré obsahujú.

Výhody hríbov a húb

Hríbiky sú z hľadiska množstva živín na prvom mieste medzi ostatnými hubami. Sú bohaté na bielkoviny, polysacharidy, vlákninu, enzýmy. Obsahujú tiež vápnik, zinok, železo a fosfor. Je pomerne ťažké nájsť obdobu nejakej potraviny, ktorá by bola takto nutrične vyvážená.

Hríby sú navyše ľahko stráviteľné a stimulujú tráviaci systém. S touto úlohou so poradí ešte lepšie ako mäsový vývar!

brown mushroom in the middle of the forestunsplash

A ak chudnete, potom je tento nízkokalorický produkt pre vás ako stvorený. Odborníci na výživu tvrdia, že telo dokáže absorbovať až 80% bielkovín obsiahnutých v sušených hríboch.

V ľudovom liečiteľstve sa používajú na liečbu baktérií, plesní a vírusov. Okrem toho sa s ich pomocou lepšie hoja rany a liečia infekčné choroby.

brown and white mushrooms on gray tree branchunsplash

Hríb smrekový – využitie v kuchyni

Hríb smrekový je obzvlášť obľúbený v talianskej, ruskej a francúzskej kuchyni. Hríby sa dajú zamraziť, vyprážať, dusiť, nakladať, zavariť aj vysušiť. Niektoré talianske šaláty sa podávajú s čerstvými hríbmi. Ak k nim pridáte parmezán, citrónovú šťavu a aromatický rastlinný olej, získate originálny šalát na ktorom si pochutnajú všetci milovníci húb.

Sušené huby sú najaromatickejšie a najchutnejšie. Môžu sa sušiť v sušičke alebo v rúre približne 5-6 hodín. Kedykoľvek sa ich rozhodnete použiť, najskôr ich namočte na 25 minút do vody. Potom môžu byť vyprážané, varené alebo dusené. A vodu z húb nevylievajte, pretože sa z nej dá urobiť omáčka. Pre viac zaujímavých článkov si pozrite tento odkaz.

 

Zdroj: sovkusom.ru

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Stačí pár húb a toto dokážu s vašim telom. Je úžasné, aké majú zdravé vlastnosti”