Starí rodičia, ktorí sa starajú o svoje vnúčatá, žijú o 10 rokov dlhšie!

Každý vie, že starostlivosť o vnúčatá prináša starým rodičom veľkú radosť. Nedávno sa však ukázalo, že okrem príjemných emócií môže takáto starostlivosť prospieť zdraviu starších ľudí a dokonca im predĺžiť život.

Štúdia publikovaná v odbornom časopise Evolution and Human Behavior analyzovala údaje o 500 Berlínčanoch vo veku 70 a viac rokov. Výsledky ukázali, že starší ľudia, ktorí často komunikujú s vlastnými vnúčatami a starajú sa o ne, žijú v priemere o 20 rokov dlhšie.

Štúdie sa zúčastnili nielen starí rodičia, ktorí sa neustále starajú o svoje vnúčatá, ale aj tí, ktorí to z času na čas robili bez toho, aby za ne prevzali plnú zodpovednosť.

Starostlivosť o vlastné vnúčatá, komunikácia a hranie sa s nimi prináša podľa doktora Ronana Factora starším ľuďom pocit zadosťučinenia a šťastia.

To zase pomáha znižovať hladinu stresu. Taktiež starostlivosť o vnúčatá núti starých rodičov k pohybovej aktivite, čo má priaznivý vplyv aj na ich zdravie.

Treba však mať na pamäti, že zdravie ľudí v takomto veku už nie je obzvlášť silné. Preto prílišná aktivita pri starostlivosti o vnúčatá môže spôsobiť dosť vážne poškodenie fyzického stavu u staršieho človeka. S tým musia počítať tí rodičia, ktorí často nechávajú svoje malé deti pod ich dohľadom.

Navyše, z času stráveného so starými rodičmi profitujú aj vnúčatá. Napríklad emocionálny stav takýchto detí je stabilnejší, sú vyrovnanejšie a pokojnejšie.

zdroj

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Starí rodičia, ktorí sa starajú o svoje vnúčatá, žijú o 10 rokov dlhšie!”