vlasový test: Takto som hneď zistila, či sú moje vlasy zdravé alebo zničené

Upravené vlasy sú dôležitým ukazovateľom celkového zdravia. Niekto má od narodenia šťastie na lesklé a husté kučery. A niekoho trápia riedke či suché vlasy, najmä ak sú už poškodené farbou, kulmou alebo horúcim fénom. Ich stav si môžete doma overiť jednoduchým testom.

Presnejšiu diagnózu vám samozrejme poskytne iba trichológ. To, či ho máte navštíviť alebo nie, však môžete zistiť aj vy sami.

Začnime s obľúbenými mýtmi: Vedeli ste napríklad, že nie vždy stojí za to biť na poplach kvôli nadmernému vypadávaniu vlasov?

black hair brushunsplash

Mýtus č. 1: Vypadávanie vlasov je zlé

Je to normálne. Faktom je, že každý vlasový folikul má svoj vlastný životný cyklus. Skôr alebo neskôr vlasy vypadnú a na ich mieste sa objavia nové. Tento proces prebieha pomerne často súčasne na rôznych častiach tela a preto je vypadávanie od 25 až po 100 vlasov denne celkom bežné. Len sa uistite, že sa toto obdobie nie je príliš dlhé.

Mýtus č. 2: Vlasy nie je potrebné umývať každý deň

Môžete! A mnohé ženy s tým budú súhlasiť, pretože čerstvo umyté vlasy vyzerajú oveľa úhľadnejšie. Moderný kozmetický priemysel venuje šampónom na každodenné použitie veľkú pozornosť. Ak si vlasy umývate každý deň, určite si zvoľte šampón s týmto určením.

Mýtus č. 3: hrebeň je najlepší priateľ ženy

V skutočnosti je časté česanie vlasov škodlivé pre ich zdravie. Nech je nástroj na česanie akokoľvek dobrý, nič to nemení na veci, že ničí vlasy pri rozčesávaní. Navyše vlasy, ktoré sú často česané, sa niekedy mastia rýchlejšie.

woman with red lipstick and black hairunsplash

Mýtus č. 4: Kondicionér by sa mal nanášať na mokré vlasy

Majte na pamäti, že vlhké a mokré vlasy nie sú to isté. Odborníci odporúčajú pred použitím kondicionéra presušiť vlasy uterákom. Používanie kondicionéra sa dá nazvať nevyhnutnosťou. V opačnom prípade vyschnú, stanú sa krehkými a lámavými.

Mýtus č. 5: Umývanie studenou vodou dodá vašim vlasom lesk

Voda by mala mať príjemnú teplotu. Nie je potrebné ju nasilu znižovať, pretože to môže ponamáhať vlasové folikuly. Príliš studená sprcha navyše zvyšuje riziko podchladenia. A pokiaľ ide o hlavu, v istých prípadoch to môže byť aj nebezpečné.

woman wearing pink spaghetti strap dressunsplash

Rýchly test vlasov

  • Nalejte si do pohára čistú vodu
  • Vezmite si zopár vlasov z rôznych oblastí: zátylok, temeno, spánky
  • Vložte vlasy do pohára. Je dôležité, aby sa nedotýkali stien.

Teraz zostáva len sledovať pohár. Po niekoľkých minútach vlasy buď zostanú nad vodou, alebo budú niekde v strede, alebo sa ponoria na dno.

Ak je váš prípad prvá možnosť, potom máte zdravé vlasy. Majú rovný povrch a neprepustia cez seba vodu.

Mierne poškodené vlasy budú nasýtené vodou a mierne poklesnú. Toto je moment, kedy by ste mali zbystriť pozornosť.

woman in black scoop neck shirtunsplash

Ak sú vlasy na dne pohára, znamená to, že sú dosť poškodené. Potrebujú regeneračnú starostlivosť alebo kúru, na obnovu ich štruktúry.

Stav vlasov sa zhoršuje z rôznych dôvodov. Začína vypadávať kvôli diétam, poškodzujú sa sušením pri vysokých teplotách, rozpadajú sa počas spánku s mokrou hlavou.

 

Zdroj: sovkusom.ru

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “vlasový test: Takto som hneď zistila, či sú moje vlasy zdravé alebo zničené”