piatok, 14 júna, 2024

2 spôsoby, ako prinútiť každú orchideu kvitnúť ako blázon. Skúsili sme raz a každý sa nás pýtal, ako je to možné

Táto populárna rastlina je skutočnou ozdobou keď bohato kvitne, no dopracovať sa k tomu nie je vôbec jednoduché. Čo robiť keď orchidea jednoducho kvitnúť jednoducho odmieta? Ak nedodržiavate náročné podmienky a nedoprajete jej správnu starostlivosť, sen nádhernej orchidey na okennej parapete sa zdá byť nedosiahnuteľný. Aké triky platia na tvrdohlavú orchideu aby kvitla po celý rok? Poďme sa na to spolu pozrieť.

V tomto článku vám prezradíme, čo robiť s orchideou, ktorá sa v posledných mesiacoch či rokoch rozhodla netešiť vás svojimi kvetmi. Dva malé triky pomôžu rozkvitnúť vašej obľúbenej rastlinke.

Kvitnutie orchideí

Existuje naozaj spôsob, ako prinútiť nezbedné orchidey kvitnúť? Existujú a až dva! Ale pred použitím jednej či druhej metódy pamätajte, že je možné podporiť kvitnutie len u dospelých, zdravých a odpočinutých izbových rastliniek. V žiadnom prípade nevykonávajte podobné pokusy na mladých a oslabených orchideách, rovnako aj na rastlinkách, ktoré už odkvitli.

 

Metóda číslo 1 : stimulácia teplotných zmien

Nie je žiadnym tajomstvom, že izbová orchidea nie je veľkým fanúšikom silných výkyvov teploty a kvitne dobre len vtedy, keď nočná teplota neklesne v porovnaní s dennou o menej ako 6 stupňov. Avšak, ak jej spôsobíte menší stres, okamžite pustí dlho očakávané púčiky.

Odporúčame nechať túto metódu stimulácie na jar. Keď sa teplota v noci stáva stabilnou, a to 16-18 ° C, vezmite orchideu na čerstvý vzduch, na otvorený balkón alebo do záhrady. Ak je balkón zasklený, umiestnite kvetinu bližšie k otvorenému oknu.

Nechajte orchideu na noc vonku a tiež aj v priebehu dňa vonku na slnku. Listy sa zahrejú zo slnka a dostanú dostatočné množstvo svetla, a v noci sa ochladia. V pohode. Výsledkom dvojtýždňového experimentu dostane orchidea toľko oxidu uhličitého, že jeho množstvo bude stačiť na vývoj koreňov, listov a dlho očakávaných stoniek.

Túto metódu stimulácie kvitnutia môžete skúsiť v lete aj začiatkom jesene. Samotný proces rastu stopiek však bude trvať dlhšie, pretože letné noci sú zvyčajne horúce a denný pokles teploty je zanedbateľný. Na začiatku jesene teplota v noci priaznivo ovplyvňuje kvitnutie orchideí, ale intenzita slnečného žiarenia je stále nižšia a nižšia.

https://www.instagram.com/p/BuQapYEHQZC/

Na jeseň, keď je ešte vonku zima, ale je v miestnosti teplo, vetrajte v miestnosti kde je orchidea častejšie. Len s mierou : orchidea neznáša prievan! Experimentujte, ale nezabúdajte, že ak sa počas celého roka staráte o orchidey leda bolo a rozhodli ste ju na jar šokovať teplotnou zmenou, nemusí to viesť k dobrému.

Metóda číslo 2 : stimulácia suchom

Táto metóda stimulácie môže byť aplikovaná na všetky orchidey, ktoré nepotrebujú čas odpočinku: phalaenopsis, wande a podobne. Vďaka tomuto triku môžete v každom ročnom období, za každého počasia a dokonca aj za slabých svetelných podmienok prebudiť najpriaznivejšie kvetiny po 1-2 mesiacoch intervalu zalievania.

Prvá vec, ktorú je potrebné urobiť, je dramaticky zvýšiť intervaly medzi zavlažovaním.

Napríklad, ak ste zvykli zalievať kvety každé štyri dni, aby ste stimulovali kvitnutie, musíte to robiť každých 8 dní. Keď korene a podklad dobre vyschnú po poslednom zalievaní, počkajte ešte niekoľko dní (ak je horúco 4 dni, ak je mierne 8 dní) a potom kvetinu zalejte. A ak nemáte absolútne čas na kontrolu pôdy a počítanie dní, môžete to urobiť jednoduchšie: zdvojnásobte suché obdobie.

kvitnúť

https://www.instagram.com/p/BuPtezKBTjC/

Je dôležité zotrvať a nepostriekať rastlinke ani len korene a listy. Navyše v čase stimulácie odporúčame vylúčiť všetky druhy biostimulantov, hnojivá aj horúcu sprchu.

Keď sa objaví dlho očakávaný púčik, zmeňte režim zavlažovania na normálny a nehnojte rastlinu počas obdobia kvitnutia. Ak sa kvitnúca stonka objaví na jeseň alebo v zime, mala by mať rastlina dodatočné osvetlenie. Stačí nasmerovať svetlo  iba na vrchol, aby sa zabránilo nadmernému zahrievaniu kvetu. Pamätajte si: bez správneho osvetlenia v jesenno-zimnom období je pravdepodobné, že stonky nebudú pokračovať vo svojom vývoji.

Orchidea nechce kvitnúť?

Teraz viete, čo robiť! Nebojte sa, obe metódy stimulácie sú absolútne bezpečné pre zdravé zrelé rastliny, ak sa o ne starostlivo a pravidelne staráte. Navyše v prírode sa takéto procesy (opísané vyššie) dejú samé, a je to normálne pre krásne orchidey : horúci deň prechádza do studenej noci a zmenou ročného obdobia nastáva obdobie sucha.

Ale čo je najdôležitejšie, ak sa budete snažiť pochopiť potreby vašej obľúbenej rastliny, bude zdravšia a štedrejšia, a problém s kvitnutím sa vyrieši sám.

Ak si myslíte, že náš článok o starostlivosti o izbové orchidey je užitočný, nezabudnite ho zdieľať s priateľmi, ktorí obdivujú túto kráľovskú kvetinu rovnako ako vy!

https://www.instagram.com/p/BuPHqGrF8nY/

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Najnovšie

Tento magický kvet priťahuje Slovákom bohatstvo a šťastie. Vo váze vyzerá prekrásne

Biele a miskovité súkvetia sú mimoriadne elegantné. Bežne ich...

Žena vytvára čarovné chvíle života len pomocou vlny. Jej diela si ľudia zamilovali.

Počas pandémie, ktorá sa dnes už zdá byť vzdialená,...

Dávate svojmu psovi takúto pochúťku? Veterinár varuje majiteľov, že môže byť neskoro

Každý majiteľ psa vie, aké ťažké je odolať prosebným...

Prečítaj si aj

Tento magický kvet priťahuje Slovákom bohatstvo a šťastie. Vo váze vyzerá prekrásne

Biele a miskovité súkvetia sú mimoriadne elegantné. Bežne ich...

Žena vytvára čarovné chvíle života len pomocou vlny. Jej diela si ľudia zamilovali.

Počas pandémie, ktorá sa dnes už zdá byť vzdialená,...

Dávate svojmu psovi takúto pochúťku? Veterinár varuje majiteľov, že môže byť neskoro

Každý majiteľ psa vie, aké ťažké je odolať prosebným...

Žena vyvolala obrovský rozruch, keď tvrdila, že manželova nevera zachránila ich manželstvo

Charity Craigová zistila manželovu aféru v roku 2012 a...

Tento magický kvet priťahuje Slovákom bohatstvo a šťastie. Vo váze vyzerá prekrásne

Biele a miskovité súkvetia sú mimoriadne elegantné. Bežne ich nájdeme v mnohých záhradách a v kyticiach. Často sa im hovorí aj svätá ľalia. Jozef...

Žena vytvára čarovné chvíle života len pomocou vlny. Jej diela si ľudia zamilovali.

Počas pandémie, ktorá sa dnes už zdá byť vzdialená, mnohí z nás v sebe objavili najrôznejšie talenty: niekto začal pliesť či šiť, niekto sa...

Myslíte si, že na fotke je babka so svojim vnukom? Mýlite sa. Radšej sa pozrite, ako to v skutočnosti naozaj je

Nie, na fotke naozaj nie je starenka so svojim vnukom, aj keď sa to na prvý pohľad možno tak zdá. Ide totiž o výber...
Verified by MonsterInsights