piatok, 19 júla, 2024

Ktoré aloe vera je najlepšie a aké má účinky?

Aloe vera, rastlina, ktorú používal aj slávny lekár Hippokrates. O jej účinkoch sa veľa hovorí a je tak trochu opradená mýtmi. V článku sa na ňu pozrieme rečou faktov, ktoré hovoria o účinných látkach obsiahnutých v aloe vera a o tom, v čom môže byť pre naše telo táto rastlina prospešná. Zaujímavé je aj to, že ju môžeme prijímať viacerými spôsobmi.

História aloe vera siaha až do staroveku

Aloe vera sa rozhodne nestala populárna až v 21. storočí. Práve naopak – poznali ju už staroveké civilizácie, ešte v rokoch pred naším letopočtom. Skutočnosť, že „prežila” dlhé tisícročia, by mohla byť prvým náznakom a potvrdením, že na nej skutočne niečo bude. Ako sme už spomenuli, slávny Hippokrates, od ktorého je odvodená Hippokratova prísaha, využíval túto rastlinu vo svojej lekárskej praxi. Zmienka o aloe vera sa nachádza aj na hlinených doštičkách sumerského kráľa Arkada z obdobia 4000 rokov pred naším letopočtom. A dokonca, existuje legenda o tom, že kráľovná Kleopatra vďačila za svoju krásnu pleť práve tejto rastline.

Zdroj foto: etonastenka / Shutterstock.com

Viac než 200 látok

Jedna vec sú legendy, druhá fakty. Tie hovoria o tom, že aloe vera obsahuje viac než 200 prospešných látok pre náš organizmus. Sú to najrôznejšie vitamíny, konkrétne A, B1, B2, B3, B6, B12, C, E, niacín a cholín, ďalej sa v tejto rastline nachádzajú aj minerály ako horčík, zinok, sodík, draslík, vápnik, meď a chróm. Spomínané účinné látky môžu byť prospešné pre naše telo, a to po viacerých stránkach.

V aloe vera sa nachádzajú látky, ktoré môžu mať pozitívne účinky na posilnenie imunity a detoxikáciu organizmu. Zohrávajú tiež rolu pri trávení, úľave od bolesti, hojení jaziev či zdraví pleti.

Už z uvedeného vyplýva, že aloe vera sa dá prijímať dvomi rôznymi spôsobmi. Ťažko posúdiť, ktoré aloe vera je najlepšie, závisí to totiž na tom, čo si od toho sľubujete a očakávate.

Vonkajšie použitie na pleť

Už pri zmienke o Kleopatre sme naznačili, že prípravky z aloe vera môžu mať priaznivé účinky na pleť. V tomto prípade hovoríme o vonkajšom užívaní prostredníctvom krémov a regenerujúcich gélov. Môže sa jednať o celkovú starostlivosť o pleť alebo o ošetrenie rán, prípadne jaziev po poraneniach či uštipnutí hmyzom.

Vnútorné použitie

Druhou možnosťou je vnútorné použitie prostredníctvom rôznych štiav, gélov alebo tabliet. Šťavu z tejto rastliny sa zväčša odporúča konzumovať približne hodinu pred jedlom, vždy si však pozrite informácie na balení. Aloe vera gél na pitie býva vyrobený priamo z čerstvej dužiny rastliny, ktorá sa ručne pokrája. Na rozdiel od vonkajšieho použitia môže mať v tomto prípade priaznivé účinky najmä na trávenie, utužovanie imunity, pri únave či ženskom menštruačnom alebo reprodukčnom cykle.

Zdroj foto: Pixel-Shot / Shutterstock.com

Samozrejme, vždy záleží aj na celkovom životnom štýle, tzn. súčasťou snahy o očistu a detoxikáciu organizmu by popri konzumácii aloe vera mala byť zdravá životospráva, jedálniček s dostatkom ovocia, zeleniny i vlákniny, rovnako aj dostatok pohybu.

Spomeňte si na staroveké civilizácie, ktoré tiež užívali aloe vera. V tom čase ľudstvo nepoznalo dopravné prostriedky a ani sedavú prácu. Nikto samozrejme netvrdí, aby ste sa vzdali auta, no ak urobíte denne aspoň o pár krokov viac a budete menej sedieť, môžete aj v súčinnosti s aloe vera urobiť niečo dobré pre svoje vlastné zdravie.

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Najnovšie

Gynekológovia odhaľujú zákulisie svojej práce. Tieto priznania prekvapia každú pacientku

V poslednej dobe sa sociálne siete stali arénou pre...

Potlač tričiek je cesta ako sa zviditeľniť

Najbežnejší kúsok oblečenia je nepochybne tričko. Nosíme ho všetci,...

Upratujte efektívne a s dobrou náladou

Efektívne a pravidelné upratovanie v domácnosti je nevyhnutné pre udržanie...

Prečítaj si aj

Gynekológovia odhaľujú zákulisie svojej práce. Tieto priznania prekvapia každú pacientku

V poslednej dobe sa sociálne siete stali arénou pre...

Potlač tričiek je cesta ako sa zviditeľniť

Najbežnejší kúsok oblečenia je nepochybne tričko. Nosíme ho všetci,...

Upratujte efektívne a s dobrou náladou

Efektívne a pravidelné upratovanie v domácnosti je nevyhnutné pre udržanie...

„Ľutujem, že som si adoptovala dcéru – mám pocit, že sa starám o cudzie dieťa“

Istá mamička vyvolala na internete pobúrenie po tom, čo...
Romana
Romana
Volám sa Romana a som redaktorkou pre portál Mysmezeny.sk Medzi moje obľúbené témy patrí história, vzťahy a náboženstvo 🙏

Gynekológovia odhaľujú zákulisie svojej práce. Tieto priznania prekvapia každú pacientku

V poslednej dobe sa sociálne siete stali arénou pre nový zaujímavý trend. Výzvu búrania stereotypov súvisiacich s ich profesiami sa rozhodli prijať ľudia z...

Tínedžer dráždil spolužiačku a uprostred hodiny jej rozopínal podprsenku. Po čase prišla do školy matka študentky a všetko neskutočne vyriešila

Matka tohto tínedžerky pracuje ako zdravotná sestra v nemocnici a počas práce nemôže používať svoj mobilný telefón. Vedenie školy však kontaktovalo vedenie nemocnice a...

Potlač tričiek je cesta ako sa zviditeľniť

Najbežnejší kúsok oblečenia je nepochybne tričko. Nosíme ho všetci, od tých najmenších ratolestí, cez nás, až po našich starých rodičov. Výber je neskutočne pestrý,...
Verified by MonsterInsights