Takto si pamätáme na socializmus my – Zaspomínajte si na tieto časy aj vy

Spomienky na minulosť a socializmus nám  neraz dokážu vyčariť úsmev na perách a pohladiť  dušu. Napríklad taká vôňa čerstvého chleba, na ktorom si pri raňajkách pochutnala celá rodina. Poďte sa s nami ponoriť do chvíľkovej nostalgie a zamyslite sa nad tým, čo by ste privítali na vašom stole…

Niekedy, aby ste získali takýto chutný chlieb, ste museli čakať v rade. Potom ste si ho vložili do sieťky a utekali domov.

Zlatistá chutná kôrka si jednoducho vyžadovala vašu pozornosť, aby ste si dokázali vychutnať jeho lahodnú chuť a mäkkú štruktúru. Nie nadarmo sa mnohým ľuďom nepodarilo priniesť domov celý bochník chleba.

Čo však v prípade, že ste si chceli dať niečo sladké? Nemuseli ste ísť do obchodu, pretože všetko potrebné ste mali doma. Staré mamy vlastnili špeciálne formy na karamelové lízanky, perníky alebo sladké oriešky s kondenzovaným mliekom. Karamel sa dal vyrobiť z obyčajného cukru, do formy sa vložila palička a celé vnútro sa zaplnilo karamelom. Tieto lízanky mali zvyčajne tvar kohútov, rýb, medveďov, veveričiek alebo hviezd.

Takmer každé dieťa vedelo, ako vyrobiť tieto sladkosti. Samozrejme, nie vždy dopadli úspešne a dokázali sa prilepiť na podnebie v ústnej dutine. Nebola to však taká katastrofa, najdôležitejšie bolo, že to všetkým chutilo. Nezabudnuteľná chuť nedbalosti a detstva. Hranie sa s priateľmi, neskoré prechádzky pod mesačným svitom, chuť prvej lásky a šťastného materstva.

Sladké momenty

Vážni konkurenti na scéne boli aj kúsky chleba s cukrom a sušienky s maslom. Ako môžete upokojiť dieťa, ktoré chce niečo sladké, no u vás doma nič nie je? Nakrájajte nie príliš hrubý plátok čerstvého chleba, mierne ho navlhčite trochou vody, na vrch posypte trochou cukru. Ak máte radi vajíčka, namočte chlieb do vaječnej zmesi a zľahka ho opečte na panvici s olejom.

Spomienky na socializmus

Maslové sušienky boli kedysi rovnako populárne. V dnešnej dobe si už len málokto spomenie na túto lahodnú pochúťku. Stačí to však raz vyskúšať a čas od času si budete chcieť dopriať príjemne posedenie pri čaji s niečím jednoduchým a sladkým. Na jednu sušienku položte vrstvu masla, prikryte ju druhou sušienkou a ukončite to uvarením voňavého čaju.

Samozrejme, neboli to len sladkosti! Čo tak horúce zemiaky pečené na ohni za sprievodu hry na gitare s partiou priateľov? Ruské vajce s majonézou bolo neraz súčasť raňajok či predjedál, ale aj rodinných osláv.

Čas beží neúprosne dopredu a my nemáme schopnosti ho zastaviť. Náš život je karavanom úžasných peripetií, ktorými si musíme prejsť so vztýčenou hlavou od samého začiatku až do víťazného konca. Minulosť nikto nemôže vrátiť späť a ani to nie je potrebné. No z času na čas je dobré zaspomínať si na to, čo bolo kedysi, a na ľudí, ktorí boli s nami.

Podeľte sa o svoje obľúbené spomienky na minulosť. Aké sú vaše obľúbené dobroty? Kto ich pripravoval? Akým špeciálnym darčekom sa mohla pochváliť vaša drahá mama alebo babička? Podeľte sa s nami o kúsok svojej duše!

 

Zdroj: takprosto.cc

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Takto si pamätáme na socializmus my – Zaspomínajte si na tieto časy aj vy”