Toto sa deje vášmu telu a orgánom, keď pijete kávu. Je elixírom dobrej nálady

Pre mnohých z nás je náročné začať deň bez šálky kávy, pretože nám nielenže pomáha prebudiť sa, ale aj poskytuje silnú dávku energiu. Viete však, čo sa stane s vaším telom, keď pijete kávu každý deň?

  1. Káva vás robí múdrejšími

Začínate deň s kávou a kúskom niečoho sladkého? Štúdie preukázali, že si tým môžete zlepšiť vaše schopnosti, pomôcť vášmu mozgu sústrediť sa a zlepšiť pamäť. Vedci z Barcelonskej univerzity preukázali, že mozog funguje efektívnejšie, keď je pod vplyvom kofeínu a glukózy.

  1. Káva vás robí šťastnejšími

Ranná šálka ​​kávy vám dodáva energiu a pomáha vám prebudiť sa. Vedeli ste však, že káva vám môže prinášať radosť? Podľa vedcov pitie viac ako jednej šálky kávy denne znižuje riziko depresie v dôsledku antioxidantov, ktoré sa v nej nachádzajú.

  1. Káva vás chráni pred cukrovkou

Z rozsiahlej štúdie vyplynulo, že ľudia, ktorí pijú 7 (!) šálok kávy denne, znižujú riziko vzniku cukrovky až o 50%, v porovnaní s ľuďmi, ktorí vypijú iba 2 šálky.

  1. Káva nás chráni pred Alzheimerovou chorobou

Talianski vedci sa domnievajú, že kávu by sme mali piť, aby sme sa chránili pred poškodením pamäte. Presne jedna šálka kávy denne drží Alzheimerovu chorobu na uzde, ale ak pijete príliš veľa kávy, riziko mierneho kognitívneho poškodenia mozgu sa namiesto toho zdvojnásobí.

Vedci poznamenávajú, že kofeín nezabraňuje Alzheimerovej chorobe a demencii, len ich udržuje pod kontrolou.

  1. Káva znižuje riziko kardiovaskulárnych chorôb

Ak máte obavy o svoje kardiovaskulárne zdravie, môžete skúsiť piť 3 šálky kávy denne. Vedci študovali vzájomný vzťah medzi srdcovými arytmiami a konzumáciou kofeínu u 230 000 jedincov. U tých, ktorí pravidelne pili kávu, bolo riziko fibrilácie predsiení podstatne menšie ako u tých, ktorí pili kávu len zriedka.

  1. Káva chráni pred Parkinsonovou chorobou

Káva je známa tým, že nám poskytuje istú ochranu pred Parkinsonovou chorobou. Vedci z Linköping University vo Švédsku tiež objavili genetický variant, ktorý poskytuje ochranu pred Parkinsonovou chorobou, najmä ak pijete veľa kávy.

  1. Káva vás robí priateľskejšími

 

Americkí vedci vykonali experiment. Testujúcim ľuďom podávali buď šálku kávy alebo studený nápoj pred tým, ako ich predstavili niekomu neznámemu.

A výsledok? Tí, ktorí dostali kávu, boli pri stretnutí s novým človekom priateľskejší a šťastnejší.

 

  1. Káva vás môže chrániť pred rakovinou

Niektoré štúdie naznačujú, že káva môže znížiť riziko vzniku rakoviny, hoci to zatiaľ nebolo dokázané.

Jedna štúdia okrem iného ukázala, že ženy, ktoré pili viac ako štyri šálky kávy denne, sa riziko vzniku rakoviny maternice znížilo o 22% v porovnaní s tými, ktoré kávu nepili vôbec.

  1. Káva môže zachrániť vašu pečeň

Vedci pozorovali, ako môžu dve šálky kávy ovplyvniť ľudí trpiacich na cirhózou, to znamená zlú funkciu pečene.

Celkovo sa spojilo deväť štúdií a 430 000 účastníkov. Záver bol taký, že konzumenti kávy boli lepšie chránení pred cirhózou pečene, najmä tí, ktorí pili alkohol.

 

Máte radi kávu?

zdrojtakprosto.cc

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Toto sa deje vášmu telu a orgánom, keď pijete kávu. Je elixírom dobrej nálady”