back to top
sobota, 20 apríla, 2024

7 príznakov toho, že ste sa stali obeťou plesňového ochorenia. Neignorujte ich

Pleseň môže spôsobiť vážne zdravotné problémy, či už sa nachádza vo vašej domácnosti alebo na pracovisku. Zvyčajne sa s ňou stretávame vo vlhkom prostredí, pretože práve vlhkosť je to, čo vytvára príjemné prostredie pre jej rast.

Agentúra pre ochranu životného prostredia (EPA) odporúča sušiť akékoľvek mokré oblasti po dobu 24-48 hodín, aby sa zabránilo rastu plesní.

Okrem zdravotných problémov môže pleseň zničiť povrch, na ktorom rastie. Platí to pre steny, podlahy, stropy, nábytok atď.

Pleseň rastie a uvoľňuje spóry. Sú príliš malé na to, aby ich bolo možné vidieť voľným okom, preto sa neraz stane, že ich vdychujeme do pľúc bez toho, aby sme o tom vôbec vedeli.

S plesňou sa môžete skontaktovať prostredníctvom kože. Dotknite sa napríklad povrchu, na ktorom je neviditeľný druh presne a následne na to sa dotknite tváre alebo otvorenej rany. Týmto spôsobom pleseň preniká do vášho tela.

Hneď ako sa tam dostane, začne spôsobovať rôzne zdravotné problémy.

Tu je 7 príznakov, že máte plesňové ochorenie:

  1. Bolesť svalov

Nevysvetliteľná bolesť svalov, ktorá nie je spôsobená namáhavou aktivitou, je jedným zo symptómov plesňovej choroby.

Svalová bolesť sa môže prejaviť kdekoľvek. Svalové kŕče a ostré, intenzívne brnenie boli taktiež uvedené ľuďmi, ktorí prišli do kontaktu s plesňou.

  1. Mykanie, brnenie alebo necitlivosť

Pocit brnenia, ako keby bola vaša ruka znecitlivená, je presne to, čo cítia ľudia, ktorí trpia touto chorobou.

  1. Zlá nálada alebo depresia

Výskumní pracovníci, ktorí študujú choroby spojené s plesňou, zistili, že domy s nadmerne vlhkým ovzduším dokážu ovplyvniť aj náladu ich obyvateľov.

Medzi vlhkosťou, plesňami a symptómami depresie existovalo jednoznačné spojenie. Duševné choroby a súvislosť s nie veľmi ideálnymi životnými podmienkami nie je žiadnym prekvapením.

Keď je vo vašom dome nízka kvalita ovzdušia, môžete pociťovať akýsi duševný stres. Prevezmite kontrolu nad stresom znížením zdrojov vlhkosti v dome, pridaním izbových rastlín na čistenie vzduchu a zapnutím ventilátora, aby sa v ňom zachovala cirkulácia vzduchu.

  1. Problémy s trávením

Nevoľnosť, hnačka, bolesť žalúdka a nedostatok chuti do jedla sú bežné príznaky plesňového ochorenia.

A hoci tieto príznaky môžu viesť k tomu, že budete jesť menej, a tak chudnúť, prírastok hmotnosti (v dôsledku „lepenia“ stresu) je v skutočnosti tiež možným znakom toho, že sa vo vašom tele nachádza pleseň.

  1. Problémy s dýchaním

Ďalším z najčastejších príznakov tohto ochorenia sú ťažkosti s dýchaním.

V nedávnej štúdii výskumníci vymenovali niektoré z respiračných ochorení, ktoré sú spojené s pôsobením plesní, vrátane „astmy, alergickej rinitídy, alergickej bronchopulmonálnej aspergilózy, sinusitídy a hypersenzitívnej pneumonitídy“.

Neschopnosť zhlboka sa nadýchnuť, nedostatok vzduchu, kašeľ alebo problémy s dutinami sú pravdepodobne príznakmi plesových ochorení. Poraďte sa s vaším lekárom, ak si myslíte, že to môže byť aj váš prípad.

  1. Citlivosť očí a bolesti hlavy

Sčervenanie očí, svrbenie alebo rozmazané videnie môže byť taktiež spojené s plesňovými chorobami.

Niektorí ľudia sú citliví na plesne ako alergén, čo spôsobuje, že ich imunitný systém začne pracovať aktívnejšie, keď sú im vystavené.

Ak sa Vaše príznaky podobajú sennej nádche alebo sezónnym alergiám a sú sprevádzané bolesťou hlavy a inými príznakmi, poraďte sa o tom s lekárom.

  1. Menej časté príznaky

Niektoré z nezvyčajných príznakov ochorenia sú: nadmerný smäd, časté návštevy toaliet, horúčka, prírastok hmotnosti, závraty alebo kovová chuť v ústach.

Aby ste zabránili chorobám plesní, postarajte sa o svoj domov. Pravidelne ho vetrajte a sušte vlhké priestory.

Môžete si tiež zakúpiť špeciálne prostriedky na odstránenie plesní, alebo zavolať špecialistu.

Všetky „kontaminované“ veci – koberce, handry, oblečenie je nutné vyhodiť, pretože riskovať vlastné zdravie nie je žiadna zábava.

Stretli ste sa už s touto chorobou?

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

Najnovšie

Vtip Dňa: Neuveriteľná Odpoveď Od Slovenského Študenta

Odpoveď študenta bola tak “hlboká”, že ju profesor prostredníctvom...

Newsletter

spot_img

Prečítaj si

Vtip Dňa: Neuveriteľná Odpoveď Od Slovenského Študenta

Odpoveď študenta bola tak “hlboká”, že ju profesor prostredníctvom...

Orechové listy sú liečivým zázrakom prírody – môžete nimi vyliečiť až 15 vážnych ochorení

Asi väčšina ľudí pozná prospešné vlastnosti vlašských orechov, ale...
Romana
Romana
Volám sa Romana a pre mysmezeny.sk píšem niekoľko rokov. Milujem písať o vzťahoch a ezoterike. Okrem toho ma veľmi baví môj psík. 🥰
spot_imgspot_img

Prežil klinickú smrť a opísal, čo videl v posmrtnom živote – „Ako keby som bol v ríši duchov“

Článok o zážitku Kevina Hilla na prahu smrti a jeho návrate do života sa stal populárnym v britskej tlači. Hill, ktorý trpí vzácnou a...

Svetové predčasne narodené dieťa prekonalo 0% šancu na prežitie a tento rok oslávilo svoje tretie narodeniny.

Vtedy ste to ešte nevedeli, ale 6. júna 2020 sa Beth Hutchinsonová zapísala do histórie tým, že porodila predčasne narodené dieťa na svete. Táto novopečená...

Vtip Dňa: Neuveriteľná Odpoveď Od Slovenského Študenta

Odpoveď študenta bola tak “hlboká”, že ju profesor prostredníctvom internetu zdieľal so svojimi kolegami a tak sa mohla dostať až k nám. Otázku položili...
Verified by MonsterInsights