utorok, 28 mája, 2024

Ako sa pripraviť na dovolenku z praktického hľadiska?

Pred odchodom na dovolenku by si mal človek vybaviť niekoľko vecí. Samozrejme, dôležité je pohodlné oblečenie, pevná obuv a opaľovací krém. Čo však nie je také „samozrejmé“, je zabezpečenie bytu alebo domu a premyslený plán cesty.

Vyberte si pohodlné a priedušné materiály

Na dovolenke sa chcete cítiť dobre. Možno sa tam dokonca odvážite nosiť výraznejšie farby a odvážne vzory. Pre niektorých je to čas, keď im nevadí byť stredobodom pozornosti. Najmä pri mori má človek tendenciu hrať sa s novými kombináciami. Len si dávajte pozor na materiál. Neodporúčame polyester, oveľa lepšou voľbou je ľan, modal, bavlna, bambus, konope, hodváb a merino vlna.

Okrem oblečenia sa zamerajte aj na kvalitnú obuv. Ľudia na dovolenke zvyčajne dosť chodia, čo znamená, že určite nechcete topánky, ktoré odierajú päty a vytvárajú pľuzgiere. K obľúbeným letným topánkam patria stopercentne papuče značky Birkenstock. Majú dokonale tvarovanú stielku a navyše vám vďaka odolným materiálom vydržia roky. 

Kufor, ktorý s vami obletí celý svet

Zaseknuté kolieska, zlomená rukoväť, ohnutý zips, … to sú veci, ktoré vás netrápia, kým ich nemusíte riešiť pri balení kufra. Vtedy sa dostaví frustrácia a od toho, aby kufor skončil pod balkónom, vás delí niekoľko minút. 

Aj keď sa nechcete príliš dlho rozhodovať a už vôbec nie investovať peniaze do kufra, premyslite si, či sa vám to (ne)oplatí. Pri vystupovaní z lietadla vám tiež môže vypadnúť koliesko alebo sa vám môže pokaziť zips, keď sa budete baliť na cestu domov. Ako sa s takouto katastrofou rýchlo vysporiadať? 

Cestovný kufor musí pracovať pre vás, nie vy pre neho. Preto sa premôžte a vyberte si taký, ktorý vás nebude nijako ovplyvňovať ani stresovať.

Kam ideme?

Miesto určenia musí vyhovovať všetkým, s ktorými plánujete dovolenku. Keď si konečne vezmete voľno, chcete ho stráviť na mieste, ktoré sa vám páči.

Na čo si dať pozor? Najdôležitejšie je, aké sú v danej krajine pravidlá a zákony. Nezabúdajte, že ste len návštevníci, preto je dôležité sa prispôsobiť. Okrem toho si zistite aktuálnu bezpečnostnú situáciu. Ako to urobiť? Zamierte na webovú stránku ministerstva zahraničných vecí a zistite si, či je cestovanie do krajiny bezpečné alebo prečo nie (prírodné katastrofy, násilie, demonštrácie, únosy, …).

Príprava, príprava a príprava

Rovnako ako v predchádzajúcom bode, ani tu neexistuje krátka príprava. Je dôležité vedieť, kde čo máte a či je všetko dostatočne pripravené.

Tieto body sa vám budú hodiť

 1. Napíšte si zoznam vecí, ktoré si chcete vziať so sebou. Pri balení „tam“ si všetko odškrtnite a to isté urobte aj pri balení domov. Vyhnete sa tak tomu, aby ste niečo nechali na hoteli. Je to dôležité najmä v prípade elektroniky, liekov, dokumentov atď.
 2. Skontrolujte, ako dlho je váš občiansky preukaz alebo pas platný. Niektoré krajiny vyžadujú platnosť až 6 mesiacov.
 3. Nezabudnite si uzatvoriť cestovné poistenie, ktoré vás ochráni, ak sa zraníte a budete musieť využiť služby nemocnice.
 4. Akou menou môžem v krajine platiť? Majú dostatok bankomatov? Musím si peniaze uschovať, pretože v krajine sú bežné krádeže?
 5. Aké bude počasie? V niektorých krajinách sa vyskytujú obdobia monzúnov alebo vysokých teplôt, čo nie je vhodné na dovolenku (najmä s deťmi).
 6. Pri balení oblečenia myslite na to, čo je vhodné nosiť v cieľovej krajine.
 7. Napíšte si niekoľko užitočných fráz v danom jazyku a ich výslovnosť.

Cestovný itinerár

Nenechajte to na náhodu a zapíšte si, aké pamiatky a objekty chcete navštíviť, aká je ich adresa, ako sa tam dostanete a koľko stojí vstup. A, samozrejme, zapíšte si otváracie hodiny. Niekedy sa môže stať, že v jeden deň je v týždni zatvorené alebo je štátny sviatok a zatvorené je úplne všetko.

Je tiež dobré zistiť si adresu hotela, náklady na rôzne druhy dopravy a číslo slovenského veľvyslanectva. Stačí, ak si na to vezmete malý zápisník, nemusíte si so sebou brať nič veľké. Nikdy neviete, či sa vám nevybije alebo nepokazí telefón, alebo či nebude fungovať wifi. Lepšie je byť v bezpečí, ako ľutovať.

Príprava domácnosti

Žiaľ, ani tento bod nám nesmie uniknúť. Je natoľko prehliadaný, že ho treba opakovať stále dookola. Nepodceňujte prípravu domácnosti, keď odchádzate. Hasiči každoročne riešia rôzne nepríjemné situácie, a ak nie ste nablízku, je ťažké im pomôcť…

Odborníci odporúčajú urobiť nasledovné

 • vypnúť prívod vody do práčky, umývačky riadu a toalety.
 • vypnite plyn
 • odpojte spotrebiče zo zásuvky (samozrejme, nie chladničku a to, čo musí bežať).
 • pozor na plastové alebo sklenené dekorácie v blízkosti okien, slnečné lúče ich môžu roztopiť alebo vytvoriť svetelný tok a niečo zapáliť (častým vinníkom je kozmetické zrkadlo alebo plastová fľaša v aute)
 • nastaviť automatické osvetlenie, aby nikto nevedel, že nie ste doma.

 

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Najnovšie

Je vzájomný život pred manželstvom hriech? Odpoveď kňaza prekvapí

Téma spolužitia s partnerom pred svadbou bola dlhé roky...

Netušila, že je tehotná, kým nezačala rodiť v sanitke. Toto bol osud dieťaťa

27-ročná Chelsea Keenanová trpela jednej noci mučivými bolesťami chrbta,...

Po svojom vystúpení nemeckí krasokorčuliari okamžite skolabovali. Pozrite si ich a pochopíte prečo

Po svojej jazde skončil pár na zemi. Dôvod určite...

Prečítaj si aj

Je vzájomný život pred manželstvom hriech? Odpoveď kňaza prekvapí

Téma spolužitia s partnerom pred svadbou bola dlhé roky...

Netušila, že je tehotná, kým nezačala rodiť v sanitke. Toto bol osud dieťaťa

27-ročná Chelsea Keenanová trpela jednej noci mučivými bolesťami chrbta,...

Po svojom vystúpení nemeckí krasokorčuliari okamžite skolabovali. Pozrite si ich a pochopíte prečo

Po svojej jazde skončil pár na zemi. Dôvod určite...

5 brutálne úprimných dôvodov, prečo sa muži nechcú ženiť! Niečo na tom bude pravda

Muži sa boja manželstva viac, ako si myslíme, ale...

Táto 99-ročná žena šije jedny šaty denne, aby dala deťom v núdzi „Zaslúži si naše povzbudenie“

Môže sa zdať, že láskavosť a náklonnosť k druhým sa vytrácajú, keď sa na našej ceste životom stretávame so sebeckými jedincami.Pozrime sa však...

Je vzájomný život pred manželstvom hriech? Odpoveď kňaza prekvapí

Téma spolužitia s partnerom pred svadbou bola dlhé roky tabu, ale v súčasnosti sa pre tento krok rozhoduje čoraz viac párov.Je to však...

Netušila, že je tehotná, kým nezačala rodiť v sanitke. Toto bol osud dieťaťa

27-ročná Chelsea Keenanová trpela jednej noci mučivými bolesťami chrbta, ktoré ju zobudili. Žena si kvôli bolesti, ktorá pripomínala predchádzajúci pôrod, zavolala záchranku. Ukázalo sa,...
Verified by MonsterInsights