Čím všetkým si musela prejsť 100-ročná Ágnes Keletiová-najstaršia žijúca olympijská víťazka

Olympijské hry sú predovšetkým cenné pre ich špeciálne príbehy. Hry v Tokiu už predstavili niekoľko podobných. Existujú však ľudia, ktorí už dlho neboli na takýchto súťažiach, no aj napriek tomu stále ohromujú verejnosť.

Ágnes KeletiOVá je žijúcou legendou olympijských hier. Je najstaršou olympijskou víťazkou na svete. Tento rok oslávila 100 rokov.

Ťažké detstvo

Ágnes sa narodila v januári 1921 v židovskej rodine, ktorá žila v Budapešti. Od útleho veku sa zaujímala o športovú gymnastiku, ale vojna jej výrazne zabránila vykonávať tento šport.

Rovnako ako mnoho Židov bol otec budúcej šampiónky poslaný do Osvienčimu, kde zomrel od hladu. Samotnej Agnes, ako aj jej sestre a matke, pomohol Raoul Wallenberg s úkrytom. Počas 2. svetovej vojny tento švédsky diplomat zachránil mnoho Židov.

Ágnes niekoľko rokov pracovala ako slúžka v rodine sympatizujúcej s nacistami. Musela predstierať, že je kresťanka, ale hlavné je, že prežila. Okrem toho sa aj vydala, hoci len naoko. Toto jej pomohlo vyhnúť sa ťažkej práci. Počas bojov na území Maďarska pomáhala zbierať telá mŕtvych a pochovávať ich v masových hroboch.

Športová kariéra

Hrôzy, ktoré Ágnes musela vidieť počas druhej svetovej vojny, ju neodradili od toho, aby sa stala gymnastkou. Po vojne pokračovala v tréningu. Už na hrách v Helsinkách v roku 1952 získala 4 medaily, z toho jedna bola zlatá.

O štyri roky neskôr, na olympiáde v Melbourne, vystúpila štyrikrát na najvyšší stupienok víťazov. Potom dokonca vyhrala zlato a porazila vychádzajúcu hviezdu sovietskej gymnastiky Larise Latyninovej.

Po ukončení športovej kariéry sa Ágnes presťahovala do Izraela. Vydala sa za ďalšieho Maďara Roberta Bira. Pracovali na jednej z izraelských univerzít.

Čas plynul a Ágnes sa stala vedúcou izraelského národného gymnastického tímu. Svojim žiakom vždy opakovala dve jednoduché rady: „Opakovanie prináša výsledky!“ a „Nikdy by ste nemali venovať pozornosť okolnostiam alebo súperom. Vydajte zo seba maximum a bojujte za lásku, nie za víťazstvo.“

Agnes dnes naďalej sleduje vzostupy a pády vo svete športu. Na olympijských hrách v Tokiu fandila Američanke Simone Bilesovej. Je presvedčená, že v modernej gymnastike prichádzajú na rad inovácie.

Keď vytvoríte nový prvok, budú ho volať po vašom mene.  Simone už má niekoľko podobných. Agnes je presvedčená, že Američanka bude aj naďalej zapisovať svoje meno do histórie svojho obľúbeného športu.

Pri pohľade na Agnes je vidieť, že ide o človeka, ktorý je schopný dosiahnuť najlepšie výsledky bez ohľadu na to, čo sa deje. Práve títo ľudia by sa mali stať príkladom pre mladú generáciu.

Zdroj: .

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Čím všetkým si musela prejsť 100-ročná Ágnes Keletiová-najstaršia žijúca olympijská víťazka”