Ľudia si myslia, že tieto malé dierky nad ušami môžu mať evolučný pôvod. Čo sa za tým ukrýva?

Čas od času sa dieťa narodí s určitými zvláštnymi črtami. Či už sú to viacfarebné oči, dva prsty navyše alebo ich nedostatok, genetika a vrodené chyby niekedy prinášajú zaujímavé výsledky.

Tu je jeden, ktorý ste si už možno všimli, preaurikulárne dutiny. Ukázalo sa, že niektorí ľudia majú nad ušami malé dierky. Niektorí z tých, ktorí majú túto zaujímavosť nevedia čo to je, ale existuje vysvetlenie.

Preaurikulárny sínus, tiež známy ako preaurikulárna jama, preaurikulárny trakt alebo preaurikulárna cysta. Je vrodená malformácia preaurikulárnych mäkkých tkanív.

Táto malá abnormalita bola prvýkrát objavená v roku 1864 v štúdii vedca Van Heusingera. Často sa vyskytuje nad horným uchom, zvyčajne sa nachádza medzi tvárou a chrupavkou okraja ucha. Môže sa vyskytnúť na jednej alebo oboch stranách uší.


angelicsmoon

interest_mild

Najzvláštnejšie na tom je, že tieto diery sú spojené so sínusovým traktom, ktorý vedie pod kožou krátkou alebo dlhou a komplikovanou cestou. Je známe, že tieto jamky sa v rodine dedia.

Môžu sa však vyskytnúť aj spontánne z neznámeho dôvodu.

Najčastejšie sa vyskytujú v populáciách východnej Ázie s výskytom 10% a menej časté u ľudí afrického pôvodu (4%) a Kaukazov (0,5%).


charly_zandau

schkeleton

Aj keď sa zdá, že preaurikulárny sínus neovplyvňuje osobu, ktorá ho má nejakým spôsobom, niekedy sa môže nakaziť a vyžadovať liečbu. Aj keď nie je celkom jasné, prečo sa vyskytujú preaurikulárne dutiny, jeden vedec poodhalil ich tajomstvo.

 dongvvoo

babykittens4lunch

Podľa jedného evolučného biológa Neila Shubina by tieto diery mohli byť zvyškom rybích žiabrov. Ako sa ukázalo, ľudia a ryby môžu mať omnoho viac spoločného, ​​ako si myslíme. Shubin, ktorý napísal knihu s názvom „Vaša vnútorná ryba“ verí, že ľudské uši sa vyvinuli z rybích žiabrov. Fascinujúce, nie?

Zdroj: www.boredpanda.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Ľudia si myslia, že tieto malé dierky nad ušami môžu mať evolučný pôvod. Čo sa za tým ukrýva?”