Mramorová Panna Mária pod závojom je jednou z najlepších sôch 19. Storočia. Takto vyzerá

Sochári už po tisíce rokov pracujú s mramorom – materiál, ktorý je cenený svojou jemnosťou a relatívnou priehľadnosťou. Vďaka týmto vlastnostiam je táto hornina ideálna pre sochy s jemnými detailmi.

Toto je „Panna v závoji“, dielo talianskeho sochára Giovanniho Strazza z 19. storočia.

O výtvore Panny v závoji máme len málo informácii. Historici sa domnievajú, že Strazza ho vytvoril v 50. rokoch 20. storočia, kedy pracoval v Ríme.

Socha zobrazuje Pannu Máriu s realisticky vyrezávanou tvárou zakrytou závojom. Oči sú zavreté a jej hlava je mierne sklonená, akoby sa modlila alebo trúchlila – ide o tradičný obraz Panny Márie.

Socha je vyrobená z kararského mramoru – materiál z Toskánska, ktorý používali starí Rimania aj majstri talianskej renesancie.

Kvalitný mramor predstavoval ideálnu príležitosť na vytvorenie závoja – tento sochársky motív bol obľúbený aj medzi jeho súčasníkmi. Obzvlášť populárne boli poprsia a ženské postavy pokryté priehľadnými závojmi.

Typickými príkladmi sú: „Panna v závoji“ od Pietra Rossiho (1882) a „Panna v závoji“ od Raffaela Montiho (cca. 1860).

Prečo boli závoje také obľúbené u talianskych sochárov 19. storočia? Jedným z dôvodov je to, že to umelcom ponúklo príležitosť ukázať svoje zručnosti.

Ak chcete vytvoriť ilúziu, že pevný materiál (kameň) je tkanina priliehajúca k telu, vyžaduje si to výnimočné zručnosti. Preto sochári z čias staroveku nosili svoje výtvory v závesoch a záclonách, aby ukázali svoje schopnosti. Najznámejšie príklady, ktoré inšpirovali Strazza a jeho súčasníkov, sú diela zo starovekého Grécka a talianskej renesancie.

„Niké Samotrácka“ (fragment, 190 pred Kr.).

„Z archeologického hľadiska „Panna v závoji“ pokračuje v tradícii „mokrého závoja“, ktorý existoval v grécko-helénskom sochárstve,“ hovorí Claire Barbillon, riaditeľka školy v Louvre. „Sochári sa vždy snažili ukázať.“

Umelci tej doby používali aj motív závoja v reakcii na Risorgimento (zjednotenie Talianska). Keď Taliani prebudili záujem o umenie, obraz ženy v závoji sa stal alegorickým zobrazením zjednotenej krajiny. Podľa historikov je tento symbol podobný tomu, ako napríklad personifikácia USA a sochy slobody.“

Prečo sa Strazza rozhodol spojiť nacionalistický symbol s katolíckou ikonografiou? O jeho náboženskom presvedčení nevieme nič, ale mnohí veria, že do diela vložil duchovný význam. Je však možné, že sa jednoducho inšpiroval náboženskými sochami renesančných a barokových majstrov.

„Pieta“ od Michelangela Buonarrotiho (1498 – 1499).

Aj keď by sa dalo predpokladať, že „Panna v závoji“ sa nachádza v Taliansku, v skutočnosti je v Kanade už viac ako 150 rokov. V roku 1856 bola odvezená do mesta St. John’s a odovzdaná biskupovi Johnovi Thomasovi Mullockovi, ktorý ju umiestnil do biskupského paláca neďaleko baziliky sv. Jána.

Vo svojom denníku Mullock napísal:

„Z Ríma som dostala nádhernú sochu blahoslavenej Panny Márie z mramoru od Strazzy. Tvár je zakrytá závojom a všetky znaky sú zreteľne viditeľné. Toto je skutočný umelecký poklad.“

Páči sa vám takéto prevedenie soc?

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Mramorová Panna Mária pod závojom je jednou z najlepších sôch 19. Storočia. Takto vyzerá”