Prečo je vhodné, aby ste si z času na čas zatancovali? Vedci zistili, že tanec dokáže spomaliť starnutie

Čoraz častejšie sa môžete stretnúť s tým, ako sa starší ľudia hlásia do tanečnej školy. Niektorí chodia na tieto kurzy pre potešenie, iní sa snažia udržiavať v dobrej fyzickej kondícii alebo tam chodia, aby spoznali nových ľudí.

Faktom však je, že je užitočný: tancujúci ľudia majú jasnejšiu myseľ, sú čiperní a ľahšie sa zotavujú dokonca aj po mŕtvici. Tieto fakty zaujali aj vedcov z Masarykovej univerzity, ktorí sa rozholi preskúmať vzťah medzi tancom a mladosťou.

Už dávno sa dokázalo, že dĺžka trvania mladosti závisí od nášho mozgu.

Koniec koncov, môžete vyzerať úžasne, ale aký to má zmysel, ak sa u vás začína demencia, ktorá so sebou prináša veľa problémov. Jedna teória hovorí, že tanec nie je len fyzická aktivita, ale aj psychoterapia a dobrá prevencia demencie.

Zatiaľ čo tancujeme, v hlave sa nám odohráva dôležitá práca. Prebúdzajú sa doteraz neaktívne časti mozgu. Pravá a ľavá hemisféra začínajú pôsobiť navzájom. Svet vnímame žiarivejšie a veselšie, pretože mozog súčasne monitoruje rytmus, hudbu a riadi pohyby tela.

Photo by Marko Zirdum from Pexels

Skupina vedcov z Masarykovej univerzity v Českej republike sa rozhodla študovať zdravotné ukazovatele ľudí nad 60 rokov, ktorí chodia tancovať do mestskej tanečnej školy. Výsledky ukázali, že sú skutočne oveľa zdravšie. Rýchlejšie sa rozhodujú, ľahšie nájdu logické spojenia, dokonale analyzujú, zapamätajú si informácie a vo všeobecnosti sú ich telá oveľa silnejšie a mladšie ako telá ich rovesníkov.

Vnútorné orgány prijímajú viac kyslíka. Okrem toho, telo počas tanca produkuje endorfíny, ktoré sa tiež nazývajú hormóny šťastia. Okamžite si na nich všimnete, že sú plní šťastia a života. Toto sú výhody tancovania, na ktoré prišli českí vedci.

Tanec trénuje takmer všetky svaly tela a pozitívne ovplyvňuje spojivové tkanivo.

  1. Hodiny tanca trénujú dýchací systém.
  2. Pohyb tela zrýchľuje krv v cievach, preto cievy získavajú lepšiu elasticitu. Tanec je tiež účinnou prevenciou proti kardiovaskulárnym chorobám a v súčasnosti tak častou mozgovou príhodou.
  3. Pravidelné tancovanie zlepšuje činnosť mozgu a pamäť, znižuje riziko Alzheimerovej choroby.
  4. Tanec pomáha vyjadrovať emócie a uvoľňuje negatívnu energiu.
  5. Pravidelné hodiny tanca pomáhajú spaľovať viac kalórií, čo pomáha znižovať aj prebytočné kilogramy.
  6. Tanec má tiež priaznivý vplyv na ľudský nervový systém: zmierňuje nervové napätie a bolesti hlavy, stabilizuje krvný tlak.
  7. Ľudia, ktorí profesionálne tancujú, nemajú Parkinsonovu chorobu.

Photo by Two Dreamers from Pexels

Tanec spomaľuje proces starnutia tela. Najoptimálnejší rozvrh pre zdravého človeka je 3-krát týždenne, 60 – 90 minút. Môžete napríklad tancovať doma na svoju obľúbenú hudbu alebo sa zúčastňovať tanečných akcií napríklad v parkoch. Fyzioterapeuti a lekári predovšetkým odporúčajú, aby dôchodcovia venovali pozornosť spoločenskému tancu.

A čo vy? Máte radi tanec? Zdieľajte tento článok so svojimi priateľmi na sociálnych sieťach!

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Prečo je vhodné, aby ste si z času na čas zatancovali? Vedci zistili, že tanec dokáže spomaliť starnutie”