Za nádherným orlojom nemusíte cestovať až do Prahy, na Slovensku máme svoj vlastný!

Ak Vás láka Praha najmä aj kvôli povestnému Pražskému orloju, zdá sa, že sa nádherným orlojom nemusíte cestovať až za hranice k našim „bratom“.

Na severe Slovenska totižto máme svoj vlastný orloj, ktorý bol vytvorený v roku 2009 slovenským sochárom Viliamom Loviškom. Tento nádherný orloj sa nachádza v okolí Čadce, presnejšie v okresnej obci Stará Bystrica.

Obec uvádza, že tento orloj je najväčšou drevenou sochou na Slovensku. Jeho výklenky skrášľuje 6 bronzových plastík  – knieža Pribina, kráľ Svätopluk, Anton Bernolák, Ľudovít Štúr, Milan Rastislav Štefánik a Andrej Hlinka.

Kompozícia orloja zahŕňa Madonu, Sedembolestnú Pannu Máriu – patrónku Slovenska a celková kostra pozostáva z 80-tich drevených ramien.

Sochy orloja sú prácou rezbára Petre Kuníka z Tvrdošína no hlavnou časťou orloja je jeho ciferník, ktorý je doplnený o astronomické údaje, takzvaný astroláb.

„Práve astroláb robí zo Slovenského orloja v Starej Bystrici jediný a prvý orloj na Slovensku,“ informuje obec a dopĺňa, že astronomické údaje sú špecifické pre polohu Starej Bystrice. Výnimočnosť tohto orloja spočíva aj v tom, že ako jediný na celom svete ukazuje takzvaný pravý slnečný čas.

 

Zdroj fotografii: starabystrica.sk

zdroj: starabystrica.sk

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Za nádherným orlojom nemusíte cestovať až do Prahy, na Slovensku máme svoj vlastný!”