Spoznáš nástroje starej dedinskej kuchyne? Pozri si fotky a zaspomínaj si staré dobré časy!

Pred pár desaťročiami bola najdôležitejšou miestnosťou v dedinskom dome nepochybne kuchyňa. Môžeme povedať, že ak rodina práve nepracovala vonku, stretávala sa práve v kuchyni. Tu varili spoločne, rozprávali sa a odpočívali po únavnej práci. Dokonca sa niekedy aj umývali práve tu!

Vo vani vyrobenej z plechu sa najskôr umyli deti, potom matka, otec a nakoniec starý rodičia.

I keď v tých časoch už mnohý mali kúpeľne, tento zvyk si ponechali. Záchod bol iba na dvore, bez osvetlenia, tak po zatmení chodili na nočník. Menšie mali pre deti a väčšie pre dospelích. V 50- tých rokoch sa toto zaužívalo aj v mestských bytoch.

Hlavným bodom každej dedinskej kuchyne bol sporák na ktorom varili,

zohrievali sa pri ňom a kúrili ním aj do ostatných miestností. Okrem toho aj pečenie a zohrievanie riešili na ňom, môžeme bez prehnania nazvať univerzálnym nástrojom. Na umývanie sa v týchto časoch používalo ešte varené mydlo.

V tých časoch bola kuchyňa a kúpelňa spolu, bolo tu zrkadlo a voda vo vedrách a kanviciach. Vedľa šporáku bolo uložené palivové drevo, tak ho sušili a pripravovali na kúrenie. Namiesto stoličiek mali stolce bez opierky, ktoré mali zásuvky kde sa ukladali kefy a krémy. Súčasťou základného vybavenia boli aj malé stolčeky pre deti alebo ho používali dospelý pri šúľaní kukurice. Náradie na pečenie a varenie mali zavesené väčšinou na stene. Steny boli zdobené aj vlastnoručne vyšívanými obrázkami.

Koberce v kuchyni sa vo všeobecnosti nepoužívali, pretože sa rýchlo zašpinili. Ak aj nejaký bol tak len ručne robený.

Komora bola plná potravín, vyrobených počas roka, ktoré boli určené na neskoršiu spotrebu.

Údené mäso, klobásy, zaváraniny a kompóty. V tom čase sa zaváraniny uzatvárali celofánom. V komore skladovali aj fľaše od sódy, krčahy aj vajíčka. Ten kto si to mohol dovoliť, uložil si na horšie časy aj hrozno a dyňu.

Je dôležité spomenúť aj konvu na masť. V tých časoch v nich nebola len masť ale aj kúsky upraženého mäsa. V komore sa sem tam objavili aj myši preto bolo dôležité komoru prezrieť každý týždeň aby nevolaný návštevníci nenarobili škodu.

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Spoznáš nástroje starej dedinskej kuchyne? Pozri si fotky a zaspomínaj si staré dobré časy!”