Lyžiarsky výcvik bol za socializmu masovou záležitosťou. Toto vám ho pripomenie

Na hory sa v Československu jazdilo asi vždy. Napriek tomu ešte len za socializmu dosiahla zimná dovolenka na horách masovej obľuby.

Hory zďaleka neboli len o lyžovaní a ďalších zimných hrách. Na povinných školských lyžiarskych výcvikoch začínali prvé lásky, na zjazdovky vyrážali celé rodiny.

Zasnežené svahy sa stali tiež dejiskom mnohých legendárnych filmov ako Anděl na horách , Homolka a tobolka alebo Sněženky a machři alebo Medená Veža.

Až do 70. rokov si československí lyžiari museli vystačiť s pomerne skromnú výbavou. Lyže sa u nás vyrábali od roku 1956 v závode Artis v Novom Meste na Morave, ktorým konkurovali lyže Sulov zo slovenskej Bytče.

S týmito značkami sa v tých časoch stretával snáď každý, kto sa venoval nejakému zimnému športu. Objavovali sa na hokejkách alebo saniach a treba dodať, že išlo o veľmi dobrú a kvalitnú značku. 

Avšak už za socializmu bolo jasné, že si lyžiari nevystačia len s jednoduchými ohýbanými doskami drevených profilov. Nároky na vybavenie od 70. rokov prudko rástli aj u nás a tuzemskí výrobcovia sa snažili, aj keď s obmedzenými možnosťami.

Na slovenských zjazdovkách sa čoskoro začali objavovať aj prvé zahraničné lyže – Rosignol, Kneissl, fischerky alebo elán. Fenoménom tej doby sa stali detské lyže značky Sulov Prince, na ktorých sa u nás učilo lyžovať snáď každé dieťa.

Prišla aj nová éra lyžiarskeho viazania, ktoré postupne vytlačilo zastaraný Kandahár

Tuzemskí výrobcovia začali tiež vyrábať nepremokavé otepľovačky a bundy . Takto vyzbrojení lacnými lyžiarskymi výrobkami sa mohli občania všetkých vekových kategórií s radosťou venovať lyžovaniu.

Dnes je možno len poľutovaniahodné, že na povinný lyžiarsky výcvik sa v časoch socializmu dostalo asi 95 percent detí zo základných škôl a dnes je to omnoho menej.  Tiež ste chodili na lyžiarsky výcvik?

zdroj:extrastory.cz

 

 

 

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Lyžiarsky výcvik bol za socializmu masovou záležitosťou. Toto vám ho pripomenie”