Pred sto rokmi sa opýtali žien, prečo sa rozhodli zostať starými dievkami. Ich odpovede sú aktuálne až dodnes

V starom dobrom Anglicku cítila spoločnosť najväčšiu ľútosť nad starými dievkami. Do tejto kategórie zapadali slobodné ženy od tridsiateho roku života.

Hlavným dôvodom bola neprimeraná demografická situácia, ktorá sa zhoršila tým, že potenciálni nápadníci odišli budovať kariéru a zarobiť peniaze do anglických kolónii.

Konkurencia bola preto veľmi ostrá.

A predsa existovali ženy, ktoré nielenže akceptovali skutočnosť, že neboli predurčené na svadbu, ale vedome sa rozhodovali, že uprednostnia takýto osud.

 V roku 1889 časopis Tit-Bits položil otázku svojim čitateľkám: „Prečo ste sa rozhodli zvoliť si osud starej dievky?“ a ponúkol aj cenu za najlepšiu odpoveď. Toto sú tie najzaujímavejšie:

1) „Vydať sa – to je ako keby ste sedeli na saniach a spúšťali sa dole: pohybujete sa smerom k nevyhnutnému koncu, bez ohľadu na to, aká nerovná je vaša cesta“ (slečna Laura Becksová, 29 rokov).

2) „Som ako divoký mustang, obyvateľ prérií, ktorý voľne uteká, s hlavou v záklone, s opovrhovaním voči  lasu, ktoré by z neho urobilo väzňa.

Radšej chodím k útesom – k slobode, ale s večným pocitom zajatia. Je to lepšie ako nechať si na seba hodiť manželské laso.“(slečna Sarah Kennerlyová).

3) „Pretože mám k dispozícii iné profesie, ktoré zaberajú menej času, prinášajú viac radosti a sú platené oveľa lepšie“ (slečna Florence Wattsová, 29).

4) „Som ako vzácna porcelánová nádoba: Som krehká, je ľahké ma rozbiť, ale veľmi ťažko zlepiť“ (slečna Robertsová).

5) „Prečo som sa rozhodol zostať starou dievkou? Môžem odpovedať slovami z diela „Skrotenie zlej ženy “:

 

„Verte mi, že zo všetkých tých mužov, s ktorými som sa doposiaľ stretla, som nenašla žiadneho, ktorému by som dala prednosť.“ (slečna Lizzy Mooreová, 12 rokov).

6) „Pretože nemám záujem dopĺňať svoj zverinec o ďalšiu kópiu.

Myslím, že muž je menej poslušný ako pes, ešte menej pripútaný k svojmu pánovi ako mačka, a menej zábavný ako opica.“(slečna Sparrowová, 9 rokov).

7) „Johna, môjho mileneca, zamestnávateľ vymenil za dievča, ktoré urobilo rovnaké množstvo práce za polovicu sumy, ktorú on dostával.“

Nebol schopný udržať si dom a tak odišiel do zahraničia. Preto som zostala starou dievkou.“ (slečna Jonesová, 32 rokov).

Ďalší zaujímavý fakt: ak sa žena nevydala po 26.roku, dostala prezývku thornback – tzv. príliš vyberavé dámy, milujúce samotu, klebety a rutinu.

Ktoré dôvody týchto žien sa vám zdali byť najpresvedčivejšie?

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Pred sto rokmi sa opýtali žien, prečo sa rozhodli zostať starými dievkami. Ich odpovede sú aktuálne až dodnes”